Έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση το Παναθηναϊκός και πλέον βρίσκεται με το ένα πόδι στους “16” του κυπέλλου. Η αλήθεια είναι όμως πως η ομάδα μετά την διακοπή παρουσιάζεται κάπως κουρασμένη και μπουκωμένη, ειδικά στο επιθετικό κομμάτι. Για αρχή ήρθε το 0-0 με τον Παναιτωλικό και ακολούθησε το 1-0 με τον Αστέρα, χάρη στο πέναλτι του Χατζηγιοβάννη. Πρέπει να ξαναβρούν τα πατήματά τους οι Πράσινοι σταδιακά, καθώς χρειάζονται οι νίκες στα επόμενα παιχνίδια που ακολουθούν. Απόψε ο Δώνης προσανατολίζεται να παρατάξει την ομάδα με πολλούς νεαρούς παίκτες, δίνοντας έτσι ανάσες σε παίκτες που χρειάζονται ξεκούραση.
Έσπασε το αήττητο της Παναχαϊκής στο πρωτάθλημα, καθώς ηττήθηκε με 2-1 από τον Εργοτέλη για τη Super League 2. Η ομάδα του Μπαξεβάνη ήταν κακή, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, πράγμα που παραδέχτηκε και ο ίδιος ο προπονητής της ομάδας και δικαίως έφτασε σε αυτό το αποτέλεσμα. Ακολουθεί σημαντικό παιχνίδι με τα Χανιά για το πρωτάθλημα και με δεδομένο ότι η πρόκριση έχει χαθεί στο κύπελλο, η ομάδα απόψε θα παίξει κυρίως για την εμπειρία και θα παραταχθεί με αρκετούς αναπληρωματικούς παίκτες, για να πάρουν χρόνο συμμετοχής. Το πρωτάθλημα ήταν εξαρχής η προτεραιότητα για τους φιλοξενούμενους, οπότε δεν περιμένω σε καμία περίπτωση να πιεστούν απόψε για κάτι θετικό.