Ιρλανδία – Δανία

Μεγάλο ντέρμπι στο Δουβλίνο με φόντο την πρόκριση στα τελικά του EURO 2020.
ireland denmark

Στο τελευταίο της παιχνίδι για τον όμιλο (15 Οκτωβρίου) η Ιρλανδία ηττήθηκε με 2-0 από την Ελβετία. Δέχτηκε από ένα τέρμα σε κάθε ημίχρονο, ενώ το σκορ θα μπορούσε να είναι ακόμα μεγαλύτερο. Αυτή η αποτυχία ίσως είναι καθοριστική για την πρόκριση, αφού σήμερα είναι υποχρεωμένη να κυνηγήσει τη νίκη και να θέλει μη ισοπαλία στο ματς της Ελβετίας στο Γιβραλτάρ, καθώς έτσι θα υπάρξει τριπλή ισοβαθμία στους 15 βαθμούς με Δανία και Ελβετία. Σε αυτήν την περίπτωση θα χρειάζεται νίκη με τρία γκολ διαφορά τουλάχιστον. Δύσκολα πράγματα δηλαδή. Την περασμένη Πέμπτη η ομάδα του ΜακΚάρθι έδωσε φιλικό με τη Ν. Ζηλανδία, της οποίας επικράτησε με 3-1 και μάλιστα με ανατροπή. Στα αγωνιστικά, τιμωρημένος είναι ο αμυντικός και αρχηγός Κόλεμαν και τραυματίες ο τερματοφύλακας Γουέστγουντ, ο αμυντικός Κρίστι, ο μέσος ΜακΚάρθι και ο φορ Λονγκ.

Από την άλλη μεριά, η Δανία προέρχεται από το σαρωτικό 6-0 επί του Γιβραλτάρ εντός έδρας. Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι δεν ήταν τόσο καλοί και αυτό φάνηκε από το… φτωχό 1-0. Στην επενάληψη σοβαρεύτηκαν και πετυχαίνοντας άλλα πέντε τέρματα πήραν τη νίκη που τους διατήρησε στην κορυφή της βαθμολογίας στο +1 από την Ελβετία και στο +3 από την Ιρλανδία. Απόψε, η ομάδα του Χαράιντε πάει στο Δουβλίνο για δύο αποτελέσματα και μόνο στην περίπτωση ήττας μένει εκτός. Σημαντικές είναι οι απουσίες του αμυντικού Ντουρμισί και του φορ Νικολάι Γιόργκενσεν, ενώ δευτερεύουσες εκείνες των μέσων Λέραγκερ και Κρίστιανσεν και του επιθετικού Λούκας Άντερσεν.