Αστέρας Τρίπολης – Λαμία

Να αναρριχηθεί κι άλλο στη βαθμολογία επιθυμεί ο Αστέρας.
Image A

Ακόμα και στη Νέα Σμύρνη πήγε ως αουτσάιντερ ο Αστέρας Τρίπολης, όμως τελικά αυτός ήταν που έφυγε νικητής με σκορ 1-0. Το γκολ της νίκης προήλθε από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μαρκ Φερνάντεθ λίγο πριν από το τέλος του ημιχρόνου και στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να κρατήσουν το προβάδισμα της νίκης. Μέχρι και πριν αυτό το αποτέλεσμα η θέση του κόουτς Μπόρχα Χιμένεθ ήταν ιδιαίτερα επισφαλής, όμως τώρα κέρδισε περισσότερο χρόνο ηρεμίας. Αυτή ήταν και η πρώτη φορά που οι Αρκάδες δεν δέχτηκαν γκολ στη φετινή σεζόν. Ακολουθεί ματς κυπέλλου στην έδρα του Πλατανιά. Στα αγωνιστικά, αμφίβολοι για απόψε είναι ο μέσος Ριέρα και ο αμυντικός Άνχελ Μαρτίνεθ, ενώ εκτός θα μείνει ο φορ Λουίς Φερνάντεθ.

Από τη μεριά της η Λαμία ηταν σα να μη μπήκε ποτέ στο ματς με τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα, αφού μόλις στο 11′ βρέθηκε πίσω με 3-0 και αυτό ήταν και το τελικό αποτέλεσμα. Αυτή η ήττα, αλλά και ο τρόπος με τον οποίο ήρθε έφερε την απομάκρυνση του κόουτς Αντωνίου και στη θέση του ανέλαβε ο Άκης Μάντζιος. Ο Έλληνας τεχνικός ήρθε με σκοπό να πραγματοποιήσει αλλαγές σε όλους τους τομείς και η πρώτη αναμένεται να είναι η επαναφορά των 4 αμυντικών. Ακολουθεί αγώνας κυπέλλου με τον Αιολικό στη Μυτιλήνη. Στο αγωνιστικό μέρος, εκτός αποστολής έμειναν για διαφορετικούς λόγους οι Σκόνδρας, Αντέτζος, Σασί και Τσούκαλος.