Ναντ – Μονακό

Η Μονακό μπορεί να δίνεται οριακά ως φαβορί, όμως απόψε τον πρώτο λόγο θα έχουν οι άμυνες των δύο ομάδων.
nantes monaco

Παραμένει σταθερά στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας η Ναντ, παρά την ήττα σοκ στην έδρα της Μετς με 1-0. Το μεγάλο της όπλο είναι η άμυνά της, καθώς προσέχει πολύ τα νώτα της και βγάζει ελάχιστες φάσεις στις οποίες συνήθως σκοράρει και παίρνει την νίκη. Αυτή τη φορά όμως δεν ήταν το ίδιο εύστοχη, είχε δοκάρι και δέχτηκε το γκολ προς το τέλος του αγώνα, σημειώνοντας έτσι την 3η της ήττα στο πρωτάθλημα. Ο τεχνικός της ομάδας Γκουρκίφ τόνισε πως η ομάδα του μπορεί να μην παίζει εντυπωσιακό, επιθετικό ποδόσφαιρο, έχει όμως τον τρόπο της για να παίρνει τα αποτελέσματα που θέλει. Αρκετές οι απουσίες απόψε για τους γηπεδούχους με τους Τραορέ, Βαγκέ, Μπεναβέντε και Λούζα να μην είναι διαθέσιμοι για την αναμέτρηση.

Από την κόλαση στον παράδεισο βρέθηκε η Μονακό την περασμένη αγωνιστική κόντρα στη Ρεν. Οι Μονεγάσκοι προηγήθηκαν νωρίς στο σκορ, όμως δεν άργησε η ισοφάριση για τη Ρεν, η οποία με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου πήρε κεφάλι στο σκορ. Προσπαθούσε με κάθε τρόπο η Μονακό, όμως δεν ήταν αρκετά αποτελεσματική. Εν τέλει σοβαρεύτηκε, ισοφάρισε και με ένα γκολ στις καθυστερήσεις πήρε τεράστια νίκη με 3-2. Οι φιλοξενούμενοι έχουν σοβαρότατα αμυντικά προβλήματα και δείχνουν ανήμποροι να συμμαζέψουν την κατάσταση. Αν η Ναντ έπαιζε καλύτερα και ήταν πολύ αποτελεσματική, θα είχαν σοβαρότατο πρόβλημα απόψε στη Μονακό. Η ομάδα πάντως από τη μέση και μπροστά δείχνει να βρίσκει χημεία. Κανένα θέμα για τους Μονεγάσκους που απόψε είναι πλήρεις.