Μάιντζ – Κολωνία

Σημαντική μάχη με φόντο την παραμονή
mainz koln

Θα μπορούσε να είχε αποφύγει την ήττα στην έδρα της Φορτούνα (1-0) την περασμένη αγωνιστική η Μάιντζ. Στο πρώτο μέρος δεν έκανε ούτε μια φάση, όμως στις καθυστερήσεις του έμεινε με παίκτη λιγότερο και αυτό της κόστισε. Στην επανάληψη κλείστηκε περισσότερο και τελικά… λύγισε στο 82′. Μεγάλη απογοήτευση επικρατεί στις τάξεις του συλλόγου, αφού αυτό ήταν το 10ο φετινό γκολ που δέχεται στο τελευταίο τέταρτο ενός παιχνιδιού και αν δεν βελτιωθεί αμυντικά θα έχει πρόβλημα. Προς το παρόν η ομάδα του Σάντρο Σβαρτς βρίσκεται στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας, παρ’ όλα αυτά το γήπεδο σήμερα αναμένεται κατάμεστο. Στα αγωνιστικά, εκτός θα μείνει ο τιμωρημένος μεσοαμυντικός Φερνάντες, ενώ νοκ άουτ παραμένουν οι φορ Γι και Ματετά. Εξαιρετικά αμφίβολη κρίνεται η συμμετοχή του αμυντικού μέσου Λάτσα.

Μετά την ισοπαλία στην έδρα της Σάλκε ήρθε η ώρα της νίκης για την Κολωνία. Αυτή επετεύχθη εντός έδρας με 3-0 επί της Πάντερμπορν με τους γηπεδούχους να πραγματοποιούν άκρως πειστική εμφάνιση. Το σκορ άνοιξε στο 9′ με τον Τερόντε, δεν άλλαξε κάτι στο ημίχρονο και στο 59′ διπλασιάστηκαν τα τέρματα με τον Σάουμπ. Στο 85′ ολοκληρώθηκε ο θρίαμβος με γκολ του Μπορνό. Ικανοποιημένος έμεινε ο Άχιμ Μπάιερλοστερ από την εικόνα της ομάδας του, η οποία βγήκε στο +1 από την επικίνδυνη ζώνη. Στο αγωνιστικό μέρος, οι «τράγοι» έχουν αρκετές επιστροφές καθώς εξέτισε την τιμωρία του ο κεντρικός αμυντικός Μερέ, ενώ αποθεραπεύτηκαν ο μεσοεπιθετικός Βερστράτε και ο μέσος Ντρέξλερ. Εκτός παραμένει ο στόπερ Ζόμπιχ.