Κάρντιφ – Σέφιλντ Γουένσντεϊ

Δυνατοί στην έδρα τους οι γηπεδούχοι, επικίνδυνοι στις εξόδους τους οι φιλοξενούμενοι.
cr cardiff city vs sheffield wednesday

Την ήττα με 4-2 στην έδρα της Γουέστ Μπρομ γνώρισε τα τελευταία της ματς πριν τη διακοπή η Κάρντιφ. Έτσι πήγε..  περίπατο το αήττητο των πέντε σερί αγώνων. Οι Ουαλοί πλήρωσαν κυρίως την πολύ άσχημη εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο του παιχνιδιού και έτσι η αφύπνιση στην επανάληψη δεν στάθηκε αρκετή για να καταφέρουν κάτι καλύτερο. Η διακοπή σίγουρα ήταν ωφέλιμη για τους «μπλούμπερντς», αφού εκτός από το σημερινό ματς ακολουθεί το μεσοβδόμαδο με την Μίλγουολ στο Λονδίνο και ύστερα το ουαλικό ντέρμπι απεναντί στη Σουόνσι. Ο κόουτς Νιλ Γουόρνον προσπαθεί να βρει τρόπους πώς θα διαχειριστεί αυτά τα τρία δύσκολα παιχνίδια και σίγουρα ποντάρει πολλά στη δυναμική της έδρας της ομάδας. Στον αγωνιστικό τομέα, εκτός παραμένουν ο στόπερ Μπαμπά και ο φορ Βασέλ, ενώ αμφίβολη είναι η συμμετοχή του κεντρικού μέσου Ρολς του εξτρέμ Χόιλετ και του γκολκίπερ Έθεριτζ.

Η Σέφιλντ Γουένσντεϊ, από τη μεριά της, μπορεί να δυσκολεύτηκε στο τελευταίο της παιχνίδι όμως τελικά κατάφερε να πάρει τη νίκη με 1-0 επί της Γουίγκαν. Πολύ σημαντικό ήταν το αποτέλεσμα για τις «κουκουβάγιες», αφού με αυτό το τρίποντο πλησίασαν στο -1 από τα play off ανόδου και πήγαν με αρκετή ηρεμία στη διακοπή του πρωταθλήματος. Η ομάδα του Γκάρι Μονκ δείχνει εξαιρετική φέτος εκτός έδρας, καθώς μετράει ήδη τρία διπλά, ενώ έρχεται με αέρα στο αποψινό ματς αφού η παράδοση είναι με το μέρος της (5 χρόνια αήττητη απέναντι στην Κάρντιφ ανεξάρτητου έδρας). Στα αγωνιστικά, επιστρέφουν ο φορ Φορεστιέρι και ο μέσος Λουόνγκο, οπότε η μοναδική απώλεια των φιλοξενούμενων θα είναι ο κεντρικός αμυντικός και αρχηγός Λις.