Ισλανδία – Ανδόρα

Χωρίς προβλήματα αναμένεται να ξεπεράσει το εμπόδιο της Ανδόρας η Ισλανδία.
iceland andora

Έπαιζε το τελευταίο της χαρτί για πρόκριση κόντρα στη Γαλλία εντός έδρας κι όπως γίνεται αντιληπτό, το έργο για την Ισλανδία ήταν πάνω από τις δυνατότητές της. Παρά την προσπάθειά της και την προσοχή που έδειξε κυρίως στο αμυντικό της πλάνο, δεν μπόρεσε να κρατήσει την ισοπαλία και με ένα πέναλτι οι Γάλλοι στα μέσα του δευτέρου ημιχρόνου πήραν τη νίκη. Είναι και… άτυχοι, αφού οι Τούρκοι πήραν δύο ματς στο 90’ κόντρα σε Ανδόρα και Αλβανία, αποτελέσματα που είχαν καθοριστικό ρόλο στην τελική έκβαση του ομίλου. Δεύτερη συνεχόμενη ήττα αφού είχε η προηγηθεί η τεσσάρα στα Τίρανα (4-2) από την Αλβανία.

Απλά απίστευτο! Η Ανδόρα πήρε τους πρώτους της βαθμούς στην ιστορία της στα προκριματικά του Euro κι όχι μόνο αυτό, αλλά επικράτησε κιόλας της Μολδαβίας με 1-0. Τη νίκη των γηπεδούχων έκρινε ο Μαρκ Βάλες στο 63’ και ενώ οχτώ λεπτά νωρίτερα, οι Μολδαβοί είχαν μείνει με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Γκινσάρι. Από εκεί και πέρα, ήταν το πρώτο γκολ που πέτυχε μετά τις 15 Νοεμβρίου του 2018 (1-1 με τη Γεωργία για το Nations League), ενώ για τα προκριματικά του Euro σκόραρε ξανά μετά τις 10/10/15, όταν είχε ηττηθεί από το Βέλγιο 4-1.