Κύπρος – Ρωσία

Μετά τη σπουδαία επικράτηση στο Καζακστάν, η Κύπρος έχει ματς-πρόκληση κόντρα στη Ρωσία.
cyprus russia

Δεν ήταν εντυπωσιακή, αλλά ήταν ουσιαστική και κυρίως με ισχυρό χαρακτήρα η Κύπρος στο Καζακστάν και κάπως έτσι κατάφερε να πανηγυρίσει μία πολύ σπουδαία, για τα δικά της δεδομένα νίκη. Στο πρώτο ημίχρονο δεν ήταν καλή και δίκαια ήταν πίσω στο σκορ με 1-0, ενώ ήταν και τυχερή, αφού ήταν πολύ κοντά στο να δεχθεί κι άλλα τέρματα. Στο δεύτερο ημίχρονο ήταν κάπως καλύτερη, αλλά ήταν και πάλι τυχερή, αφού στην πρώτη της ευκαιρία μπόρεσε να ανοίξει το σκορ με ένα πολύ όμορφο γκολ του Σωτηρίου, ενώ ο Ιωάννου διαμόρφωσε το τελικό 2-1 κι ενώ νωρίτερα το Καζακστάν είχε δοκάρι. Επί της ουσίας δεν άλλαξε κάτι, αφού και πάλι οι ελπίδες της για τη 2η θέση είναι μαθηματικές.

Έτοιμη για την παρουσία της σε ακόμα μία μεγάλη διοργάνωση η Ρωσία. Κατάφερε να επικρατήσει και της Ρωσίας, ξέφυγε στη 2η θέση και απομένει το τυπικό, αλλά άκρως σημαντικό της υπόθεσης. Στο τελευταίο της ματς, κυριάρχησε από την αρχή έως το τέλος, αλλά το πρώτο γκολ το βρήκε στο δεύτερο ημίχρονο και από εκείνη τη στιγμή άνοιξαν οι… ουρανοί. Τελικό σκορ 4-0, το οποίο ανταποκρίνεται και στην πραγματική εικόνα του αγώνα. Τι χρειάζεται για να προκριθεί; Έστω και ο βαθμός της ισοπαλίες είναι αρκετός, άσχετα αν οι ίδιοι κάνουν λόγο μόνο για νίκη.