Μασέιο – Ιντερνασιονάλ

Ανάγκη να επιστρέψει στις νίκες μετά από τρεις αγωνιστικές έχει η Ιντερνασιονάλ.

Από τη σημαντική εντός έδρας νίκη με 3-1 επί της Σεαρά προέρχεται η Μασέιο. Το ματς ήταν “εξάποντο παραμονής” και με αυτή την επιτυχία οι γηπεδούχοι πλησίασαν στο -1 από την αντίπαλό τους η οποία βρίσκεται στην 16η θέση. Η ομάδα του Φουκς προηγήθηκε στο πρώτο τέταρτο του αγώνα, όμως στην αρχή της επανάληψης οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν. Στο 71′, όμως, ο Γκόμεζ έγραψε το 2-1 από το σημείο του πέναλτι και στις καθυστερήσεις ο Αποντί… καθάρισε το τρίποντο για την ομάδα του. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη μετά από δύο σερί ήττες και τώρα όλοι ελπίζουν πως η παραμονή δεν είναι άπιαστο όνειρο. για να γίνει αυτό βέβαια θα πρέπει να αρχίσει να παίρνει βαθμούς και εκτός έδρας κάτι που μέχρι τώρα δεν συμβαίνει. Για σήμερα δεν υπολογίζονται οι αμυντικοί Άλαν και Έουλερ και ο χαφ Ζοάο Βίτορ. Την τελευταία στιγμή θα αποφασιστεί η συμμετοχή του φορ Μπουσταμάντε.

Από τη μεριά της, η Ιντερνασιονάλ κατάφερε να φύγει αλώβητη από το Μπέλο Οριζόντε την περασμένη αγωνιστική, αποσπώντας ισοπαλία 1-1 απέναντι στην Κρουζέιρο. Ο Γκουστάβο της έδωσε το προβάδισμα στο 9ο λεπτό, όμως οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι λίγο μετά την πρώτη ώρα παιχνιδιού. αυτή ήταν η δεύτερη σερί ισοπαλία και μάλιστα με το ίδιο σκορ για την ομάδα του Έλμαν στο πρωτάθλημα, στο οποίο αγνοεί τη νίκη για τρία σερί ματς. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να υποχωρήσει στην έκτη θέση και σήμερα να χρειάζεται επειγόντως την επιστροφή στα τρίποντα. Στα αγωνιστικά, εκτός θα μείνουν ο τιμωρημένος χαφ Νονάτο, ο οποίος συμπλήρωσε κάρτες, ενώ διεθνείς είναι ο Περουβιανός φορ Γκερέρο και ο μέσος Φουκς. Τραυματίες είναι ο στόπερ Μολέντο και ο επιθετικός Ράφαελ Σομπίς. Στην κορυφή της επίθεσης των φιλοξενούμενων θα ξεκινήσει ο Γκιγιέρμε Παρέδε.