Βιτόρια Μπαΐα – Οέστε

Ανεβασμένη παρουσιάζεται η Οέστε και φιλοξενείται στην έδρα της ασταθούς Βιτόρια Μπαΐα.

Από εντός έδρας ισοπαλία κόντρα στη Σπορτ Ρεσίφε προέρχεται η Βιτόρια Μπαΐα με ευρύ σκορ, 2-2. Στην ουσία όμως, πέταξε δύο βαθμούς, αφού μέχρι το 61’ ήταν μπροστά στο σκορ με 2-0. Τότε δέχθηκε το γκολ της μείωσης του σκορ, τη στιγμή που το 2-0 το είχε διαμορφώσει στο 57’, ενώ το απόλυτο σοκ προέκυψε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν δέχθηκε το γκολ για το 2-2. Αυτό ήταν το πέμπτο συνεχόμενο αποτέλεσμα χωρίς νίκη, έχοντας τρεις ήττες και δύο ισοπαλίες, ενώ και εντός έδρας δεν τα πηγαίνει καλύτερα, έχοντας πέντε ισοπαλίες και μία ήττα στα τελευταία έξι. Έχει 13 Under στα τελευταία 14.

Συνεχίζει μια ανοδική πορεία η Οέστε, με τελευταίο πειστήριο τη νίκη που πέτυχε εκτός έδρας με 2-1 κόντρα στην τελευταία Φιγκεϊρένσε. Ήταν ένα πολύ σημαντικό αποτέλεσμα, αφού πλέον έφτασε στο +6 από τη γραμμή του υποβιβασμού και είναι αρκετά πιο ήρεμη σε σχέση με τις προηγούμενες εβδομάδες. Μόλις στο 8’ ήταν μπροστά στο σκορ με 2-0, ενώ το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο όγδοο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου. Δεν άλλαξε τίποτα στο δεύτερο μέρος. Μόλις μία ήττα στις τελευταίες επτά αγωνιστικές, έχοντας μάλιστα και τέσσερις νίκες.