Αστέρας Τρίπολης – ΠΑΟΚ

Αναμέτρηση και έδρα που ξυπνά κακές μνήμες στον ΠΑΟΚ, αυτή κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης.
asteras paok

Παρά το τελικό σκορ της ήττας του με 3-1, ο Αστέρας Τρίπολης λίγο έλειψε να πάρει το διπλό στο Ηράκλειο επί του ΟΦΗ, καθώς ήταν καλύτερος και πιο διαβασμένος για μια ώρα παιχνιδιού και μάλιστα προηγήθηκε στο 50’ με γκολ του Λουίς Φερνάντεθ. Παρ’ όλα αυτά, έξι λεπτά αργότερα κι αφού αποχώρησε τραυματίας ο καλύτερός του κεντρικός αμυντικός, Πασαλίδης, ισοφαρίστηκε στο 56’ και στο 61’ έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Ιγκλέσιας. Οι γηπεδούχοι μυρίστηκαν… αίμα και τελικά με γκολ στο 65’ και στο 87’ πήραν τη νίκη. Προβληματισμός για την άμυνα, αφού έχει δεχθεί γκολ σε όλα του τα παιχνίδια. Ίσως αυτό να έχει στο μυαλό του ο Μπόρχα Χιμένεθ για τη σημερινή ενδεκάδα.

Πολύ μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ να φύγει με ένα σπουδαίο διπλό από την Αθήνα στο ΟΑΚΑ κόντρα στην ΑΕΚ, κάτι που θα τον βοηθούσε βαθμολογικά, αλλά και ψυχολογικά, αφού θα πραγματοποιούσε μια εμφατική δήλωση. Ήταν σαφώς ανώτερος στο πρώτο ημίχρονο, αλλά το γεγονός ότι πήγε στα αποδυτήρια μόνο με 1-0 υπέρ του, ήταν ψυχολογικό κέρδος για την ΑΕΚ. Μοιραίος ο Μπίσεσβαρ, που έχασε πέναλτι για να το κάνει 2-0. Για ακόμα μία φορά φανέρωσε πρόβλημα στο ανασταλτικό κομμάτι του παιχνιδιού, είτε αυτό είναι από καθαρή ροή, είτε από στατικές φάσεις οπότε απέτυχε και πάλι να κρατήσει το μηδέν. Το τελικό 2-2 τον αφήνει δυσαρεστημένο και με την παρηγοριά της καλής εμφάνισης. Επιστρέφει ο Μάτος, ο Πέλκας, ωστόσο ο Αμπέλ Φερέιρα δεν ετοιμάζει ιδιαίτερες αλλαγές στην ενδεκάδα του.