Mπάγερν Μονάχου – Χόφενχαϊμ

Nα παραμείνουν στην κορυφή θέλουν οι Βαυαροί.
bayern hoffenheim

Tεράστια νίκη πέτυχε μέσα στο Λονδίνο απέναντι στην Τότεναμ η Μπάγερν Μονάχου! Διέσυρε τους Λονδρέζους με 7-2, κάνοντας έτσι το 2/2 στον όμιλο και έδειξε ποιος είναι το… αφεντικό. Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που προηγήθηκαν, όμως οι Βαυαροί ισοφάρισαν μετά από τρία λεπτά (15′) και έφτασαν το σκορ μέχρι το 4-1. Εκεί οι Άγγλοι μείωσαν, όμως στο τελευταίο δεκάλεπτο η γερμανική ομάδα πέτυχε άλλα τρία γκολ. Πραγματικά απίστευτο! Στο πρωτάθλημα, η ομάδα του Νίκο Κόβατς προέρχεται από την εκτός έδρας νίκη με 3-2 επί της Πάντερμπορν και σε συνδυασμό με την ήττα της Λειψίας ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας. Εκεί θέλει να παραμείνει μετά και το σημερινό αγώνα, για αυτό το τρίποντο κρίνεται επιτακτικό. Στα αγωνιστικά, εκτός θα βρίσκονται οι αμυντικοί Αλάμπα και Ερναντές, ενώ κανονικά θα βρεθεί στην αποστολή ο Μπόατενγκ που είχε έναν τραυματισμό στο Λονδίνο. Εκτός πλάνων παραμένουν ο μέσος Γκορέτσκα και ο φορ Αρπ.

Η Χόφενχαϊμ, από την άλλη, γνώρισε την εντός έδρας ήττα με 0-3 από την Γκλάντμπαχ την περασμένη αγωνιστική, μένοντας παράλληλα για τέταρτο σερί ματς χωρίς νίκη. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πιο δυνατά το παιχνίδι, όμως μόλις δέχτηκαν το πρώτο γκολ (43′) απογοητεύτηκαν. Στην επανάληψη ήρθαν άλλα δύο για τους φιλοξενούμενους, αφήνοντας την ομάδα του Άλφρεντ Σρόιντερ με μόλις 5 βαθμούς σε 6 αγώνες και “άσφαιρη” στα 4 από αυτά. Πραγματικά πολύ άσχημο ξεκίνημα και κάτι πρέπει να αλλάξει και γρήγορα. Η σημερινή αποστολή περιττό να σχολιάσουμε πόσο δύσκολη είναι. Στο αγωνιστικό μέρος, αμφίβολη είναι η συμμετοχή του αμυντικού και αρχηγού Φογκτ, ενώ εκτός θα μείνουν οι φορ Μπελφοντίλ και Κράμαριτς, όπως και ο μπακ/χαφ Τσούμπερ.