Χέρτα Βερολίνου – Φορτούνα Ντίσελντορφ

Tα... πάνω της έχει πάρει η Χέρτα και θέλει να συνεχίσει νικηφόρα απέναντι στην προβληματική Φορτούνα.
herthaberlin fortunadusseldorf

Mε το εμφατικό 4-0 πέρασε από την έδρα της Κολωνίας την περασμένη αγωνιστική η Χέρτα Βερολίνου. Το σκορ αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του παιχνιδιού, με τους φιλοξενούμενους να ανοίγουν το σκορ στο 23′ και τους γηπεδούχους να μένουν με δέκα παίκτες στο 41′. Στην επανάληψη υπήρξε πίεση από τους “τράγους”, όμως η ομάδα του Άντε Κόβιτς μέχρι το 63′ έκανε το 3-0 με δύο γκολ του νεοεισελθέντα Ζέλκε, ενώ το σκορ έκλεισε ο Μπογιατά με το πρώτο του γκολ στη Μπουντεσλίγα. Αυτή ήταν η δεύτερη σερί νίκη για τους πρωτευουσιάνους, οι οποίοι ανέβηκαν στο μέσον της βαθμολογίας και ατενίζουν το μέλλον με περισσότερη αισιοδοξία. Απέναντι στη σημερινή αντίπαλο παίζει και η κακή προϊστορία που θέλει τους γηπεδούχους να μην κερδίζουν στα τελευταία επτά μεταξύ τους. Στα αγωνιστικά, αμφίβολη είναι η συμμετοχή του μπακ Πλάτενχαρντ που απείχε καιρό από τη δράση, ενώ σίγουρα εκτός παραμένει ο αμυντικός μέσος Μάιερ. Ο Ζέλκε δικαίως θα ξεκινήσει βασικός στην επίθεση.

Aπό τη μεριά της, η Φορτούνα Ντίσελντορφ ηττήθηκε με 1-2 εντός έδρας από τη Φράιμπουργκ παραμένοντας έτσι μακριά από τις νίκες για πέμπτο σερί παιχνίδι. Αυτή ήταν συνολικά η τέταρτη ήττα για την ομάδα του Φούνκελ στα πρώτα έξι ματς της σεζόν κα προσπαθεί να βρει τι φταίει και η ομάδα του αν και έχει σκοράρει σε όλα μέχρι στιγμής δε μπορεί να σταθεροποιήσει την απόδοσή της. Μάλλον η άμυνά της, αφού απέναντι στη Φράιμπουργκ άνοιξε στο σκορ στο 41′ και στο 45′ ισοφαρίστηκε! Στην επανάληψη προσπάθησε, όμως 9 λεπτά πριν το τέλος δέχτηκε γκολ-μαχαιριά που της στέρησε τουλάχιστον το βαθμό. Σήμερα πάει στην πρωτεύουσα με… κομμένα τα φτερά, όμως τουλάχιστον έχει υπέρ της την παράδοση. Στο αγωνιστικό σκέλος, νέες απώλειες αποτελούν ο ο μπακ-χαφ Τσίμερ και ο φορ Κοβνάτσκι, οι οποίοι έρχονται να προστεθούν στις απουσίες των Μπαρκόκ (Μ), Σομπότκα (ΑΜ), Ζούτνερ (ΑΜ), Ρένσινγκ (Τ) και Στέγκερ (Μ). Αντιθέτως, αποθεραπεύθηκαν ο μέσος και αρχηγός Φινκ και ο μεσοαμυντικός Μοράλες.