Βαλένθια – Άγιαξ

Μεγάλη ευκαιρία για τη Βαλένθια να κάνει το «2 στα 2» και να βάλει... φωτιά στον 8ο όμιλο.
valencia ajax

Η αλλαγή προπονητή και μάλιστα ενός καλού προπονητή ήταν δεδομένο ότι θα έφερνε αγωνιστική αναταραχή στη Βαλένθια και το κυριότερο μεγάλη αστάθεια. Τη μία είναι εξαιρετική, την άλλη αγνώριστη ενώ αυτές οι μεταπτώσεις εμφανίζονται ακόμα και στο ίδιο ματς, όπως συνέβη στο πρωτάθλημα κόντρα στη Χετάφε, που το 3-1 του ημιχρόνου έγινε 3-3. Παρ’ όλα αυτά, επέστρεψε με νίκη, καθώς επικράτησε μέσα στην έδρα της Αθλέτικ Μπιλμπάο 1-0 με γκολ του Τσερίσεφ στα μέσα του ημιχρόνου. Πραγματοποίησε μια εξαιρετική εμφάνιση, οπότε το θέμα από εδώ και πέρα είναι η σταθερότητα. Παράλληλα, στην πρεμιέρα της διοργάνωσης πήρε τη νίκη μέσα στο Λονδίνο επί της Τσέλσι, οπότε έχει κάνει τον όμιλο άνω-κάτω, ειδικότερα αν καταφέρει να πάρει σήμερα τη νίκη και να φτάσει στους 6 βαθμούς. Πολλά τα προβλήματα τραυματισμών, αφού είναι εκτός οι βασικοί Σολέρ, Γκαγιά, Πιτσίνι, Κοντογκμπιά και ο Γκαμεϊρό που πάντα προσφέρει λύσεις είτε ως βασικός, είτε από τον πάγκο.

Είναι στη φάση της ανοικοδόμησης μετά τις αποχωρήσεις του καλοκαιριού και τα πάει καλά μέχρι τώρα. Αντιμετώπισε την Γκρόνινγκεν το Σάββατο και έστω με πολύ κόπο κατάφερε να πάρει τη νίκη με 2-0, σκοράροντας στο 76’ και το 79’, ενώ έπαιζε με παίκτη παραπάνω από το 73’ της αναμέτρησης. Προφανώς είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά και κάμποσες ευκαιρίες. Στην πρεμιέρα της διοργάνωσης, ο Άγιαξ επικράτησε 3-0 της Λιλ, πατώντας πάνω στη δική του εμπειρία και την ταυτόχρονη απειρία των πιτσιρικάδων της Λιλ. Με την ήττα της Τσέλσι, το πράγμα έχει μπερδευτεί και για τους Ολλανδούς, αφού πλέον για να κερδίσουν την πρόκριση, πρέπει να χτυπήσουν σε… διπλό ταμπλό. Καλό νέο για τον Τεν Χάαγκ το γεγονός ότι η ομάδα του είναι κομπλέ και δεν υπάρχει κάποιο σοβαρό πρόβλημα τραυματισμού.