Λίβερπουλ-Σάλτσμπουργκ

Την πρώτη της νίκη μετά την ήττα από τη Νάπολι ψάχνει η Λίβερπουλ στο Τσάμπιονς Λιγκ.
liverpool salzburg

Σύμφωνοι, έχει ομαδάρα η Λίβερπουλ και αυτή τη στιγμή είναι η καλύτερη στο Νησί. Ωστόσο, πρέπει να σε θέλει κιόλας και αυτό ισχύει για την ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ, με το ματς κόντρα στη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ εκτός έδρας. Δεν έπαιξε καθόλου καλά, μπορούσε κάλλιστα να έχει δεχθεί και γκολ από την ενθουσιώδη αντίπαλό της, αλλά στο 70’ με ένα απίστευτο λάθος του γκολκίπερ Χέντερσον της Σέφιλντ, κατάφερε να πάρει τη νίκη και το γκολ να πιστώνεται στον Βαϊνάλντουμ. Αυτό ήταν το 24ο παιχνίδι που παραμένει αήττητη και η 16η συνεχόμενη νίκη, ενώ έχει φτάσει πλέον στο «7 στα 7» στη φετινή Πρέμιερ. Στην πρεμιέρα του Τσάμπιονς Λιγκ υπέστη την εκτός έδρας ήττα από τη Νάπολι, αν και θα μπορούσε να είχε προηγηθεί, αφού είχε ευκαιρίες. Παραμένει εκτός ο Άλισον, ενώ νέα απώλεια είναι ο Μάτιπ.

Μια κατηγορία μόνη της είναι η Σάλτσμπουργκ στην Αυστρία και αυτό αποδείχθηκε για ακόμα μία φορά. Την Τετάρτη χρειάστηκε να πάρει την πρόκριση στην παράταση κόντρα στη Ραπίντ Βιέννης και παρ’ όλα αυτά το Σάββατο για το πρωτάθλημα έκανε… πλάκα στην Αούστρια. Τη διέλυσε με 4-1, δείχνοντας καταπληκτική αντίδραση όταν έμεινε πίσω στο σκορ, ενώ πραγματοποίησε συνολικά 27 τελικές. Συν τοις άλλοις, ο προπονητής Μαρς, είχε αφήσει στον πάγκο βασικούς, όπως ο Μιναμίνο, Γιουνούζοβιτς, Σομποζλάι και Ντάκα. Εντυπωσιακή ήταν η εκκίνησή της και στο Τσάμπιονς Λιγκ, αφού δεν άφησε κανένα περιθώριο στην Γκενκ. Την… πάτησε με σκορ 6-2 και μάλιστα στο δεύτερο ημίχρονο είχε πατήσει φρένο, αφού το σκορ ήταν στο 5-1. Όλα τα… φώτα πάνω στον επιθετικό Χάλαντ, που δεν σταματά να σκοράρει.