Πάρμα – Τορίνο

Μετά την εκπληκτική νίκη της επί της Μίλαν, η Τορίνο έχει εκτός έδρας αναμέτρηση κόντρα στην Πάρμα.
parma torino

Το πάλεψε μέχρι τέλους και με μανία το γκολ κόντρα στη Σασουόλο η Πάρμα και τελικά δικαιώθηκε στο 95’. Πολλές ευκαιρίες, δύο γκολ που πάρθηκαν πίσω μέσω VAR, χαμένο πέναλτι στο 74’. Άλλη ομάδα θα τα είχε παρατήσει, αλλά η Πάρμα συνέχισε την πίεση και στο 95’ με αυτογκόλ του Μπουραμπιά πήρε τη νίκη με 1-0. Με αυτό το αποτέλεσμα είναι πολύ πιο άνετα και ο προπονητής, Ρομπέρτο Ντ’ Αβέρσα. Πρώτη νίκη εντός έδρας και το κυριότερο είναι ότι έφυγε από πάνω της ένα μεγάλο ψυχολογικό βάρος. Εκτός ο χαφ, Γκράσι και ο μπακ, Ματέο Νταρμιάν, αμφότεροι βασικοί. Επιστροφή για τον χαφ, Κούτσκα.

Έδειξε ψυχή και προσωπικότητα και μέσω αυτών των στοιχείων κατάφερε να φτάσει στη νίκη επί της Μίλαν η Τορίνο. Η ομάδα του Βάλτερ Ματσάρι έχοντας σε εξαιρετική κατάσταση τη φετινή περίοδο τον Μάριο Μπελότι, κατάφερε να φέρει… τούμπα τους «ροσονέρι» και επικράτησε 2-1. Έμεινε πίσω στο σκορ με πέναλτι στο 18’ και θα μπορούσε να δεχθεί και δεύτερο τέρμα. Ωστόσο, στο δεύτερο ημίχρονο αντέδρασε και με δύο γκολ του Ιταλού επιθετικού, στο 72’ και στο 76’. Παρ’ όλα αυτά, στάθηκε τυχερή στις καθυστερήσεις, αφού η Μίλαν έχασε ευκαιρίες, με τον Σιρίγου να φωνάζει «παρών». Επέστρεψε στις νίκες έπειτα από δύο ήττες κόντρα σε Λέτσε και Σαμπντόρια. Κανένα ιδιαίτερο πρόβλημα στην αποστολή.