Πανιώνιος – Παναθηναϊκός

Εξαιρετικά σημαντική αναμέτρηση στη Νέα Σμύρνη.
panionios panathinaikos

Κάθε βαθμός για τον Πανιώνιο είναι εξαιρετικά σημαντικός, αφού πρόκειται για μία ομάδα που άρχισε τη σεζόν στο -6. Έτσι, λοιπόν, πήρε έναν πολύ σημαντικό πόντο στην εκτός έδρας αναμέτρηση κόντρα στη Λαμία, καθώς με γκολ στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Αραμπούλι διαμόρφωσε το 1-1, σε ένα ματς που φαινόταν χαμένο. Θα ήταν αδικία να μην έπαιρνε ούτε τον βαθμό, αφού ανασταλτικά ήταν σχεδόν τέλειος και το γκολ που δέχθηκε ήταν μεγάλο λάθος του γκολκίπερ, Κότνικ, αλλά και δημιουργικά δεν έδειξε κάτι το τρομερό, απόρροια της συγκεκριμένης ποιότητας του ρόστερ. Σημαντικό πρόβλημα έχει προκύψει με τον Αραμπούλι, καθώς έχει θλάση στους κοιλιακούς και η συμμετοχή του θα ξεκαθαρίσει πριν από το ματς. Σε αυτό το σενάριο ο Καμαρά να πάει στην κορυφή.

Σπάνια σε ένα «αιώνιο» ντέρμπι μία από τις δύο ομάδες θεωρείται τόσο μεγάλο αουτσάιντερ, αλλά ο Παναθηναϊκός απέδειξε ότι σε ένα ντέρμπι όλα αυτά πάνε σε δεύτερη μοίρα και πραγματική σημασία έχει ποιος το θέλει περισσότερο. Η ομάδα του Γιώργου Δώνη μετά τις σφαλιάρες που δέχθηκε από ΟΦΗ και Άρη, έδειξε αντίδραση κόντρα στον Ολυμπιακό και αν μη τι άλλο ήταν κανονική ομάδα. Έμεινε πίσω στο σκορ λίγο μετά τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού, αλλά στο δεύτερο συνέχισε να πιστεύει, έχασε πέναλτι, αλλά τελικά ισοφάρισε στο 90’ με νέο πέναλτι που κέρδισε. Αυτό που πρέπει να ανησυχεί τον Δώνη είναι ότι η ομάδα του έπειτα από τέσσερις αγωνιστικές έχει σκοράρει τρεις φορές, όλες με πέναλτι. Σημαντικό πρόβλημα του Μακέντα που είναι τραυματίας και τιμωρημένος.