Μπρέσια – Γιουβέντους

Φαβορί για τη νίκη η Γιουβέντους στην πρώτη εμβόλιμη αγωνιστική της σεζόν.

Σούπερ εμφάνιση για τις ανάγκες της αναμέτρησης για την Μπρέσια και δίκαιη νίκη στην έδρα της Ουντινέζε, δηλαδή κόντρα σε μια ομάδα που έχει ανάλογους στόχους με την ίδια. Τελικό σκορ, 1-0 με σκόρερ τον Ρόμουλο, που και με τη βοήθεια της τύχης άνοιξε λογαριασμό στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου και το αποτέλεσμα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος. Δεύτερη νίκη επίσης εκτός έδρας κόντρα σε αντίπαλο με παρόμοιους στόχους, αφού είχε προηγηθεί αυτή κόντρα στην Κάλιαρι. Με αυτή την επικράτηση μένει κανονικά στο πόστο του ο προπονητής της ομάδας, Εουτζένιο Κορίνι. Ιδιαίτερο το αποψινό ματς, αφού αναμένεται να κάνει το ντεμπούτο του ο Μάριο Μπαλοτέλι, που δεν αγωνιζόταν λόγω τιμωρίας.

Ακόμα μία κακή εμφάνιση για τη Γιουβέντους, που μέχρι τώρα δεν έχει εντυπωσιάσει, προβληματίζει και ο Μαουρίτσιο Σάρι σε καμία περίπτωση δεν έχει κερδίσει συμπάθειες και θετικά σχόλια. Φιλοξένησε τη Βερόνα στο γήπεδό της, έμεινε πίσω στο σκορ με μια γκολάρα του Βελόσο, ισοφάρισε άμεσα με το πρώτο γκολ του Ράμσεϊ και το γύρισε στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου με πέναλτι του Κριστιάνο Ρονάλντο. Στο 89’ παραλίγο να χάσει τη νίκη, αλλά ο Μπουφόν πραγματοποίησε μια σωτήρια επέμβαση. Περίεργη η φάση της, αφού ακόμα ψάχνεται και φλερτάρει σε κάθε ματς με την γκέλα. Εκτός έμεινε ο Κριστιάνο Ρονάλντο λόγω τραυματισμού.