Nάπολι – Σαμπντόρια

Nα ξεπεράσει το σοκ από τον τρόπο που ηττήθηκε από τη Γιουβέντους θέλει η Νάπολι.

Με πολύ άδικο τρόπο ήρθε η ήττα της Νάπολι από τη Γιουβέντους στο Τορίνο την περασμένη αγωνιστική. Και αυτό γιατί οι “παρτενοπέι”, αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 3-0, από το 66′ μέχρι το 81′ με γκολ των Μανωλά, Λοσάνο και Ντι Λορέντσο έφεραν το ματς στα ίσα και μάλιστα έχασαν και ευκαιρίες για την τεράστια ανατροπή. Το ποδόσφαιρο όμως τιμωρεί και στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων τα αυτογκόλ του Κουλιμπαλί έδωσε τη νίκη στους γηπεδούχους με 4-3. Ευτυχώς τώρα η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι είχε μπροστά της τη διακοπή και και αυτό που μένει να δούμε αν κατάφερε να ανασυνταχθεί. Σε αυτό το διάστημα απέκτησε ως ελεύθερο τον φορ Γιορέντε και έστειλε δανεικό στη Σασουόλο τον στόπερ Κίρικες και στην Τορίνο τον φορ Βέρντι. Για σήμερα κανονικά υπολογίζεται ο φορ Ινσίνιε, ενώ εκτός θα μείνουν ο μπακ Χισάι και ο φορ Μίλικ που είναι τραυματίες.

Από την άλλη μεριά, η Σαμπντόρια δεν έχει ξεκινήσει καθόλου καλά στο φετινό πρωτάθλημα. Μετά το 3-0 από τη Λάτσιο στην πρεμιέρα, την περασμένη αγωνιστική ακολούθησε και το βαρύ 4-1 στην έδρα της Σασουόλο. Τα κενά στην άμυνα ήταν πάρα πολλά για την ομάδα του Ντι Φραντσέσκο και αποδεικνύεται πως με το υπάρχον ρόστερ δύσκολα θα καταφέρει να κάνει την υπέρβαση φέτος. Στη διακοπή αποκτήθηκαν ως δανεικοί ο γκολκίπερ Σέκουλιν από την Κιέβο και ο εξτρέμ Ριγκόνι από τη Ζενίτ, ενώ ήρθε ως ελεύθερος από τη Σάντος ο μπακ Ρόσα Λίμα. Για το σημερινό ματς εκτός έχουν μείνει ο τιμωρημένος μέσος Ναν και οι τραυματίες επίσης μέσοι Μαρκόνι και Γιάνκτο.