Φινλανδία – Ιταλία

Σε εξαιρετική κατάσταση η Ιταλία που βαδίζει από τη μία νίκη στην άλλη και θέλει το απόλυτο.
finland italy

Πραγματικά ομάδα-μοντέλο η Φινλανδία και η πορεία της μαρτυρά του γραπτού το αληθές. Χωρίς φανφάρες και μοναδικό αστέρι στην ομάδα τον Τεέμου Πούκι, που μόνο ως σούπερ-σταρ δεν συμπεριφέρεται έχει φτάσει τις τέσσερις νίκες σε πέντε αγώνες και η πρόκριση στα τελικά του Euro είναι ορθάνοιχτη, καθώς και η μία ήττα που έχει είναι εντός προγράμματος από την Ιταλία εκτός. Στο τελευταίο της ματς, επικράτησε εντός έδρας της Ελλάδας, με πέναλτι στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου και στη συνέχεια ελάχιστα κινδύνευσε. Ήταν ένα ισορροπημένο ματς, χωρίς ιδιαίτερες φάσεις, με τους γηπεδούχους να εκμεταλλεύονται το λάθος των Ελλήνων και να κερδίζουν 1-0. Πλέον, η δεύτερη θέση παίζεται με τη Βοσνία, αφού η Ελλάδα εκτός από το ότι έχει μείνει πίσω, δεν έχει την εικόνα ότι θα μπορέσει να επανέλθει. Έχει οχτώ νίκες στα τελευταία 11 ματς. Δεν αναμένεται αλλαγή στην ενδεκάδα της.

Δυσκολεύτηκε περισσότερο από όσο θα περίμενε στο εκτός έδρας κόντρα στην Αρμενία η Ιταλία, αλλά η… δουλειά έγινε και πήρε ακόμα μία νίκη, αυτή τη φορά με 3-1. Έμεινε πίσω στο σκορ μόλις στο 11’, αλλά στο 28’ ο Μπελότι έκανε το 1-1 ενώ πριν από τη λήξη του ημιχρόνου, οι Αρμένιοι έμειναν και με παίκτη λιγότερο. Χωρίς να πραγματοποιήσει ιδιαίτερες ευκαιρίες βρήκε το γκολ της ανατροπής στο 77’ με τον Πελεγκρίνι, ενώ εκμεταλλευόμενη την απογοήτευση των γηπεδούχων έκανε και το 3-1 στο 80’ με αυτογκόλ του Χαϊραπετιάν. Λογικά δεν θα έχει πρόβλημα με την πρόκριση, αλλά έτσι όπως έχει πάει είναι μία πολύ πρόκληση για την ίδια το 10/10, αφού μπορεί και έχει τα φόντα να το κάνει. Τιμωρημένος ο βασικός αμυντικός χαφ, Βεράτι, με τον Σένσι να αναμένεται να πάρει θέση στο βασικό σχήμα.