Βραζιλία – Μαυροβούνιο

Φορτσάτη και με ψυχολογία η Βραζιλία έρχεται για το απόλυτο 3 στα 3.
brazilia maurobounio

Η ψυχολογία των Βραζιλιάνων βρίσκεται στα ύψη αυτή την στιγμή, μετά την νίκη επί της Ελλάδας με 79-78. Οι παίκτες του Πέτροβιτς με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα περιόρισαν κατά πολύ τους Καλάθη και Αντετοκούνμπο, ενώ στο τέλος στάθηκαν τυχεροί με τον Σλούκα να αστοχεί σε μία από τις τρεις βολές, χάνοντας την ευκαιρία να στείλει το παιχνίδι στην παράταση. Η Βραζιλία ήταν πολύ καλά διαβασμένη και ο κόουτς Πέτροβιτς εξουδετέρωσε όλα τα όπλα του Σκουρτόπουλου. Σήμερα χρειάζεται την νίκη, καθώς οι ομάδες κουβαλάνε τα αποτελέσματα της πρώτης φάσης, για να έχουν καλύτερη κλήρωση στους “8”. Δείχνουν αποφασισμένοι οι Βραζιλιάνοι και δύσκολα πιστεύω πως θα χάσουν από το Μαυροβούνιο, αν και οι πολλές χαρές και τα πανηγύρια μπορούν να αποβούν μοιραία πολλές φορές.

Ακόμα μία ήττα για το Μαυροβούνιο, η οποία το θέτει ουσιαστικά εκτός 16άδας και θα υποστούν το “μαρτύριο” των αγώνων κατάταξης 17-32. Οι παίκτες του κόουτς Μίτροβιτς παρουσιάστηκαν αρκετά βελτιωμένοι σε σχέση με την πρεμιέρα κόντρα στην Ελλάδα, όμως δεν ήταν το ίδιο αποτελεσματικοί με τους Νεοζηλανδούς, οι οποίοι ήταν πολύ μαχητικοί κι έδειχναν πως το ήθελαν πολύ παραπάνω. Οι Μαυροβούνιοι πάντως έχουν πολλά παράπονα από την διαιτησία, με τον Μίτροβιτς να αποβάλεται πριν το ημίχρονο και την ομάδα να παίζει στη συνέχεια με αρκετή νευρικότητα.