Βόλος – Άρης

Δεύτερη αγωνιστική για τη Σούπερ Λιγκ 1.

Εντυπωσιακή αρχή για τον Βόλο στον κόσμο της Σούπερ Λιγκ, καθώς όχι μόνο στάθηκε όρθιος στη Νέα Σμπυρνη κόντρα στον Πανιώνιο, αλλά τελικά είχε ένα εντυπωσιακό πέρασμα, επικρατώντας 2-1. Πιο εύκολη η νίκη από όσο φανερώνει το τελικό σκορ, καθώς ο Πανιώνιος μείωσε στα τελευταία λεπτά του αγώνα. Ήταν το καλύτερο δυνατό ξεκίνημα για μια νέα ομάδα, που ουσιαστικά δημιουργήθηκε το καλοκαίρι, ενώ αποδείχθηκε ότι έχουν γίνει καλές επιλογές ποδοσφαιριστών, οι οποίοι θα μας συστηθούν φέτος. Εκτός ο Μπασόνγκ για τους επόμενους τρεις μήνες, που αποτελεί τον βασικό κεντρικό αμυντικό των Θεσσαλών.

Δεν ήταν καλή η αρχή για τον Άρη στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος, αφού δεν μπόρεσε στο εντός έδρας με τον ΟΦΗ να πάρει το τρίποντο. Έμεινε πίσω στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο, αλλά από εκεί και πέρα μονοπώλησε τις ευκαιρίες μπροστά στις δύο εστίες. Έχασε πέναλτι με τον Ντιγκινί, αστόχησε σε καθαρές ευκαιρίες με την αξιοποίηση των ευκαιριών να έρχεται στην πρώτη γραμμή των προβλημάτων. Δεν εκφράζεται πάντως ανησυχία, καθώς η ομάδα δημιουργεί ευκαιρίες. Στην αποστολή συμπεριλήφθηκε ο Μαντσίνι που ανακοινώθηκε προχθές, ενώ εκτός είναι οι Βέλεθ, Μπάσα, Γιουνές. Στην αποστολή ο Μπρούνο Γκάμα, που επιστρέφει από ρήξη χιαστού.