Μπέρνλι – Λίβερπουλ

Τέταρτη αγωνιστική στην Πρέμιερ Λιγκ.

Λίγο έλειψε να πάρει μία νίκη σε μία έδρα που πολύ λίγες ομάδες θα περάσουν, αλλά η Μπέρνλι δεν άντεξε μέχρι τέλους. Η ομάδα του Σιν Ντάιτς προηγήθηκε μόλις στο 13’ της αναμέτρησης κόντρα στη Γουλβς και ειδικά στο πρώτο ημίχρονο είχε ευκαιρίες να κλειδώσει τη νίκη. Δεν το έκανε όμως, στο δεύτερο ημίχρονο η πίεση των γηπεδούχων αυξανόταν και στο 97’ η Γουλβς βρήκε το γκολ μέσω πέναλτι. Κατά την προσφιλή της τακτική, δεν ασχολήθηκε με το Κύπελλο κι ως εκ τούτου αποκλείστηκε με εντός έδρας ήττα από τη Σάντερλαντ (1-3), παίζοντας με πάρα πολλές δεύτερες και τρίτες λύσεις.

Αφού τη γλίτωσε από την Άρσεναλ 3-4 φορές η Λίβερπουλ, ήταν δεδομένο ότι από τη δική της πλευρά, δύσκολα θα συγχωρούσε την παραμικρή αφορμή που θα της έδινε η ομάδα του Λονδίνου. Αυτό αποδείχθηκε στο 41’ με τους «κόκκινους» να ανοίγουν το σκορ με μια κεφαλιά του Μάτιπ και έκτοτε έκαναν πάρτι στο δεύτερο ημίχρονο, κάνοντας το 2-0 στο 49’ με πέναλτι του Σαλάχ και το 3-0 στο 58’ και πάλι με τον Αιγύπτιο που προκάλεσε εφιάλτες στον Νταβίντ Λουίζ. Έτσι, λοιπόν, έφτασε στο 3/3 στο φετινό πρωτάθλημα και στόχος του 4/4 είναι προφανής. Εκτός και σήμερα ο Άλισον, όπως και ο Κεϊτά.