Μπιλμπάο – Σοσιεδάδ

To αήττητο θέλουν να διατηρήσουν και οι δύο ομάδες.

Καταπληκτικά μπήκε στη σεζόν η Μπιλμπάο, η οποία μετά τη νίκη της πρεμιέρας επί της πρωταθλήτριας Μπαρτσελόνα (1-0) πήγε στη Μαδρίτη και πήρε ισοπαλία 1-1 από τη Χετάφε. Οι Βάσκοι μπήκαν δυνατά στον αγώνα και μόλις στο 6′ προηγήθηκαν με γκολ του Ραούλ Γκαρθία. Η χαρά τους, βέβαια, δεν κράτησε πολύ αφού έξι λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν. Από εκεί και πέρα, οι φάσεις που δημιουργήθηκαν εκατέρωθεν ήταν λιγοστές και έτσι το 1-1 παρέμεινε μέχρι το τέλος. Απολύτως ευχαριστημένος από το ξεκίνημα της ομάδας του έχει μείνει ο κόουτς Γκαριτάνο και σήμερα στο γειτονικό ντέρμπι αναμένεται να συνεχίσει με τους ίδιους παίκτες. Στην αποστολή θα βρεθούν ο μέσος  Ιμπάι Γκόμεθ και ο αμυντικός Ινίγκο Μαρτίν, οι οποίοι αποθεραπεύτηκαν, όχι όμως και ο τραυματίας μέσος Ινίγκο Κόρντομπα. Ο Ουίλιαμς θα σηκώσει το βάρος στην επίθεση των γηπεδούχων.

Από την άλλη μεριά, η Σοσιεδάδ, πραγματοποιεί και αυτή πολύ θετικό ξεκίνημα στη νέα σεζόν. Μετά το 1-1 στην έδρα της Βαλένθια πήγε στην έδρα της Μαγιόρκα και πήρε τη νίκη με 1-0. Αρχικά οι γηπεδούχοι πίεσαν πάρα πολύ, όμως η ομάδα του Ιμανόλ Αλγουαθίλ ήταν πολύ καλά στημένη αμυντικά και σταδιακά άρχισε να κερδίζει χώρους. Τελικά, δύο λεπτά πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας ήρθε το γκολ με τον Ολλανδό Μαρτίν Όντεγκααρντ για να της δώσει τους τρεις βαθμούς. Έτσι, πάει με ανεβασμένη ψυχολογία σε ένα ακόμα εκτός έδρας ματς, το οποίο είναι και γειτονικό ντέρμπι. Εκτός αποστολής παραμένουν οι αμυντικοί Μοντίπο Σαγνάν, Άριτθ Μουρούα, Κέβιν Ροντρίγκες και Όσκαρ Ντε Μάρκος και ο φορ Μπαρενετσέα. Γιανουζάι, Ζοσέ και Ογιαρθάμπαλ θα συνθέσουν την επιθετική τριπλέτα των φιλοξενούμενων.