Μετς – Παρί Σεν Ζερμέν

Ανοίγει η αυλαία της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Γαλλίας.

Ανέλπιστα καλά είχε αρχίσει η σεζόν για τη Μετς, αλλά μάλλον προσγειώθηκε απότομα στην πραγματικότητα, καθώς ήταν σαν να μην κατέβηκε στο εκτός έδρας κόντρα στην Ανζέ. Βαριά ήττα με 3-0 και έμεινε με τους τέσσερις βαθμούς που είχε κερδίσει τις δύο πρώτες αγωνιστικές. Μόλις στο 4’ έμεινε πίσω στο σκορ, στο 43’ δέχθηκε και το 2-0, ενώ στο 67’ ολοκληρώθηκε η σεμνή τελετή. Όχι ότι αν δεν δεχόταν το τρίτο γκολ, θα έπαιρνε κάτι από το ματς, απλά για το τυπικό της υπόθεσης. Τώρα αντιμετωπίζει την Παρί, με τον προπονητή της ομάδας, Βενσάν Οντόν, να μην αποδέχεται το ότι είναι καλή περίοδος να την αντιμετωπίσει λόγω των αρκετών προβλημάτων τραυματισμού. Δεν υπάρχει κάποιο ουσιαστικό πρόβλημα για τον καταρτισμό της ενδεκάδας.

Τον ορισμό της πύρρειου νίκης βίωσε η Παρί Σεν Ζερμέν στο τελευταίο ματς κόντρα στην Τουλούζ εντός έδρας. Νίκησε 4-0 την ομάδα του Ευθύμη Κουλούρη, ωστόσο τραυματίστηκαν οι Ντιαλό, Καβάνι και Εμπαπέ, οπότε περιθώρια για χαμόγελα δεν ήταν δυνατόν να υπάρξουν. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 0-0, αλλά το δεύτερο μέρος άνοιξε με γκολ του Τσούπο-Μότινγκ και με αυτογκόλ του Γκονσάλβες και με το 2-0 όλα πήραν το δρόμο τους. Παρά το χαμένο πέναλτι του Ντι Μαρία στο 71’, ο Μότινγκ έκανε το 3-0 και το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 83’ με τον Μαρκίνιος. Φυσικά, όλοι περιμένουν το τέλος στο σίριαλ με τον Νεϊμάρ που μέχρι τη Δευτέρα θα ολοκληρωθεί με τον έναν ή τον άλλον τρόπο. Με τις απουσίες να έχουν θερίσει, από το πουθενά έρχεται ο Χεσέ Ροντρίγκεθ τον οποίο είχαμε ξεχάσει ότι υπάρχει. Εκτός είναι οι Ερέρα, Ντράξλερ, Καβάνι, Εμπαπέ, Ντιαλό, Κέρερ.