ΠΑΟΚ – Σλόβαν Μπρατισλάβας

Δεύτερη αναμέτρηση, αυτή τη φορά στην κατάμεστη Τούμπα, ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και τη Σλόβαν Μπρατισλάβας.

Απίστευτο πώς το… κατάφερε ο ΠΑΟΚ και δεν πήρε ούτε ισοπαλία κόντρα στη Σλόβαν Μπρατισλάβας στη Σλοβακία. Ένα ματς το οποίο το είχε υπό την πλήρη έλεγχό του και ίσως από ατυχία δεν είχε βρει δίχτυα σε όλη τη διάρκειά του, όχι μόνο δεν πήρε την ισοπαλία, έστω και χωρίς τέρματα, αλλά το έχασε κιόλας με μια αμυντική αδράνεια που συνδυάστηκε και με λάθος του Πασχαλάκη στις καθυστερήσεις. Έτσι, λοιπόν, ηττήθηκε 1-0. Για την πρεμιέρα του πρωταθλήματος τώρα, επικράτησε με σχετική άνεση του Παναιτωλικού στην Τούμπα με 2-1, δεχόμενος το γκολ στα τελευταία λεπτά χωρίς να αγχωθεί ιδιαίτερα. Η εμφάνισή του δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο. Εν όψει του αποψινού υπάρχει η πολύ σημαντική απουσία του Μάτος, που εκτός από μία δύναμη στα δεξιά της άμυνας, είναι σημαντικός παράγοντας με πολλά γκολ από στατικές φάσεις. Δεν αλλάζει το 4-4-2. Ο Ροντρίγκο θα πάρει τη θέση στα δεξιά της άμυνας, ενώ αυξημένες πιθανότητες έχει ο Λημνιός αντί του Ζαμπά που είναι ντεφορμέ.

Συνεχίζει τη φετινή εξαιρετική της πορεία η Σλόβαν Μπρατισλάβας, καθώς παραμένει αήττητη σε όλες τις διοργανώσεις, σε 13 επίσημα ματς, μετρώντας 10 νίκες και τρεις ισοπαλίες, όλες με 1-1. Είχε ντέρμπι την Κυριακή κόντρα στη Ζίλινα και ο προπονητής Κόζακ άλλαξε 10 από τους 11 ποδοσφαιριστές, αλλά ακόμα κι έτσι έφτασε πολύ κοντά στη νίκη. Για την ακρίβεια μόνη της την έχασε, αφού στα τελευταία λεπτά υπέπεσε σε ένα πέναλτι και έγινε το 1-1, χάνοντας το προβάδισμα που είχε από τα πρώτα λεπτά του αγώνα. Παρ’ όλα αυτά, δεν στάθηκαν πολύ σε αυτό το ματς, αφού η πρόκληση μέσω της πρόκρισης στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ είναι πολύ μεγάλη. Υπάρχουν μικροπροβλήματα τραυματισμών, αλλά ο κόουτς Κόζακ, είπε ότι θα υπολογίζονται όλοι κανονικά.