Γκέτεμποργκ – Κάλμαρ

Συνεχίζεται η δράση στην 21η αγωνιστική του πρωταθλήματος Σουηδίας.
goteborg kalmar

Συνεχίζει και δίνει τον αγώνα της για ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο η Γκέτεμποργκ και με όπλο τις πολύ καλές μεταγραφές που έκανε τις τελευταίες μέρες της σχετικής περιόδου, έχει πάρει τα πάνω της. Στην τελευταία αγωνιστική της υποχρέωση επικράτησε εκτός έδρας της Χέλσινμποργκ με 2-1, σε ένα ματς μάλιστα που στράβωσε, καθώς έμεινε πίσω στο σκορ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους. Ωστόσο, στο 71’ ισοφάρισε και ολοκλήρωσε τη σπουδαία ανατροπή στο 88’ της αναμέτρησης. Μεσοβδόμαδα, απέκλεισε στο Κύπελλο την ερασιτεχνική Άστριο με 4-0, σε ματς που δεν αντέχει σε κριτική.

Η Κάλμαρ είναι εδώ και μπορεί τελικά να σώσει την κατηγορία και απόδειξη για αυτό έδωσε στην εκτός έδρας αναμέτρηση κόντρα στην ΑΪΚ Στοκχόλμης, που κατάφερε να κάνει τη σούπερ έκπληξη, επικρατώντας με 2-1. Πήρε προβάδισμα μόλις στο 10’ της αναμέτρησης και κράτησε το προβάδισμά της, χάρη στην εκπληκτική απόδοση του τερματοφύλακά της, Γιόχανσον. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου πέτυχε και δεύτερο γκολ, οπότε άγγιξε τη νίκη, καθώς η μείωση του σκορ στο 51’ δεν έπαιξε κανέναν ρόλο στην τελική έκβαση του αγώνα. Για το Κύπελλο μεσοβδόμαδα επικράτησε 2-1 της Ρόζενγκορντ.