Κάλμαρ – Έρεμπρο

Πέφτει η αυλαία της 19ης αγωνιστική του πρωταθλήματος Σουηδίας.

Έχει βρεθεί σε πολύ δύσκολη θέση η Κάλμαρ και είναι χαρακτηριστικό ότι πλέον πρέπει να πανηγυρίζει τις ισοπαλίες. Στο πλαίσιο αυτό έμεινε στο 2-2 κόντρα στη Χάμαρμπι εντός έδρας, σε ένα παιχνίδι που έπαιζε με παίκτη περισσότερο για ένα ημίχρονο και ενώ το σκορ ήταν ακόμα στο 0-1 και λίγο αργότερα έγινε και το 0-2. Μπορεί να κρατήσει την αντίδρασή της και το γεγονός ότι πίστεψε ότι μπορεί να επιστρέψει το ματς. Με αυτά και με αυτά έχει μείνει μόλις με δύο νίκες σε 18 αγωνιστικές, μετρώντας πέντε ήττες στα έξι τελευταία.

Σε πολύ δύσκολη κατάσταση βρέθηκε η Έρεμπρο στο τελευταίο εντός έδρας ματς κόντρα στην Γκέτεμποργκ, καθώς στο 63’ ήταν πίσω στο σκορ με 0-2. Ωστόσο, με μια ψυχωμένη εμφάνιση, δεν άφησε το παιχνίδι να της ξεφύγει και τελικά το έσωσε στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης, διαμορφώνοντας το τελικό 2-2, έχοντας μειώσει το σκορ στο 82’. Ήταν το τρίτο ματς που παραμένει χωρίς ήττα, ενώ πλέον είναι στη μέση της βαθμολογίας, έχοντας όμως διαφορά 10 βαθμών από τη Νόρκεπινγκ που είναι από πάνω της.