Φάλκενμπεργκ – Χέλσινγκμποργκ

Ενδιαφέρουσα μάχη για την παραμονή στην κατηγορία.
falkenberg helsingborg

Aπό πολύ σημαντική νίκη κόντρα στη Σούντσβαλ εντός έδρας με 2-0 προέρχεται η Φάλκενμπεργκ. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο ματς και οι προσπάθειες τους “καρποφόρησαν” στο 28′ με το τέρμα του Έστλιντ, ενώ 6 λεπτά αργότερα διπλασίασαν τα τέρματά τους με πέναλτι. Το σκορ έμεινε μέχρι το τέλος και η ομάδα του Χανς Έκλουντ πήρε τεράστια βαθμολογική ανάσα, βγαίνοντας μετά από πολύ καιρό από την επικίνδυνη ζώνη. Σήμερα, παραμένει στην έδρα της και θέλει να συνεχίσει στα θετικά αποτελέσματα απέναντι σε μια αντίπαλο με τον ίδιο στόχο, δηλαδή την παραμονή στην κατηγορία. Στα αγωνιστικά, τιμωρημένος ο μέσος Καρλ Γιόχανσον, ενώ συνεχίζει την αποθεραπεία ο αμυντικός Μάρκους Μάτισεν. Εξέτισε και επιστρέφει ο φορ Κίριλ Πογκρέμπνιακ.

Η Χέλσινγκμποργκ, από την άλλη μεριά, μετά την ήττα στην έδρα της ΑΙΚ ηττήθηκε και εντός έδρας με το βαρύ 1-4 από την Έρεμπρο την περασμένη αγωνιστική. Η αρχή του ματς, μάλιστα, δεν έδειχνε σε τίποτα αυτό που θα ακολουθήσει, καθώς οι γηπεδούχοι μπήκαν φουριόζοι, ανοίγοντας το σκορ στο 15′ με τον Λίβερσταμ. Η συνέχεια ήταν απογοητευτική για τους ίδιους, αφού μέσα στο επόμενο δεκάλεπτο βρέθηκαν να χάνουν με 1-3, ενώ στο 58′ ολοκληρώθηκε το… βατερλό με το τέταρτο γκολ των φιλοξενούμενων. Έτσι, η κατήφεια επανήλθε στην ομάδα του Χένρικ Λάρσον, η οποία τώρα βρίσκεται μόλις στο +4 από τα μπαράζ παραμονής και στο +6 από τον απευθείας υποβιβασμό και πάει στην έδρα μιας ομάδας που μάχεται εξίσου για να αποφύγει τα προηγούμενα. Πάντως, δεν υπάρχουν νέα προβλήματα για το Σουηδό τεχνικό, με τον μέσο Μόρο να παραμένει ξανά εκτός. Τουλάχιστον, επιστρέφει ο φορ Φάρνερουντ.