Μοντεβιδέο Γουόντερερς – Κορίνθιανς

Επαναληπτικός για τη φάση των "16" του Κόπα Σουνταμερικάνα.
EALAkXoAEvI

Δύσκολα εξαρχής να τα πράγματα για τη Μοντεβιδέο Γουόντερερς στην έδρα της Κορίνθιανς και αυτό επιβεβαιώθηκε με την ήττα 2-0. Οι φιλοξενούμενοι δέχτηκαν το πρώτο γκολ στο 20′, ενώ… μαχαιριά ήταν το δεύτερο λίγα λεπτά πριν το τέλος του παιχνιδιού. Εάν δεν είχε δεχτεί το δεύτερο ίσως σήμερα να είχε πολλές περισσότερες ελπίδες, όμως τα δύο γκολ διαφορά στενεύουν τα περιθώρια. Στο εγχώριο πρωτάθλημα, η ομάδα του Κουέγιο γνώρισε την ήττα με 3-0 από τη Φίνιξ και είναι η μόνη ομάδα που έχει παραμείνει χωρίς βαθμό μετά από τρεις αγωνιστικές. Ο έμπειρος τεχνικός δεν θα έχει στη διάθεσή του για σήμερα τους τιμωρημένους μέσους Γκονζάλες και Μπαρμπόσα, ενώ αμφίβολη είναι και η συμμετοχή του ακραίου επιθετικού  Αλμπαράσιν.

Από την άλλη μεριά, η Κορίνθιανς με τη νίκη της με 2-0 στο πρώτο ματς του Σάο Πάολο απέκτησε πολύ μεγάλο προβάδισμα για την πρόκρισή της στα προημιτελικά του Κόπα Σουνταμερικάνα. Δίκαιο το αποτέλεσμα για τη βραζιλιάνικη ομάδα, η οποία πήρε αυτό που της άξιζε. Στο 20′ άνοιξε το σκορ με τον Κλέισον και λίγα λεπτά πριν το τέλος διπλασίασε τα τέρματά της με τον Πεντρίνιο. Στο εγχώριο πρωτάθλημα, η ομάδα Καρίγε πήρε τη νίκη με 3-1 στην έδρα της φορταλέζα και μάλιστα με ανατροπή. Ακολουθεί το clasico του Σάο Πάολο απέναντι στην Κορίνθιανς. Εκτός αποστολής για το σημερινό αγώνα βρίσκονται η μέση Πεντρίνιο και Ζάτσον.