Ατρόμητος – Ντουνάισκα Στρέντα

Δεύτερη αναμέτρηση για τον δεύτερο προκριματικό γύρο του Europa League.
atromitos dunajska

Εξαιρετικό βαθμό πήρε στο πρώτο του επίσημο παιχνίδι ο Ατρόμητος για τη σεζόν 2019/20, καθώς όχι μόνο πήρε θετικό αποτέλεσμα στη Σλοβακία κόντρα στη Ντουνάισκα Στρέντα, αλλά επικράτησε 2-1 και στο τέλος τα έβαλε με την αστοχία του που δεν έβαλε ακόμα ένα γκολ να τελειώσει τη δουλειά από το πρώτο παιχνίδι. Δέχθηκε πίεση, αλλά στο 20’ ο Ούμπιντες πέτυχε ένα μαγικό γκολ, για να δεχθεί την απάντηση και το 1-1 στο 35’. Πριν όμως ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος, ο Μανούσος έκανε το 1-2 που ήταν και το τελικό σκορ. Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, ο Φάρλεϊ Ρόσα σημάδεψε το δοκάρι σε σχεδόν ανυπεράσπιστη εστία. Κανονικά υπολογίζεται ο Κιβρακίδης, αφού ξεπέρασε το πρόβλημα που αντιμετώπιζε και αναμένεται να αρχίσει και βασικός. Ο Γιάννης Αναστασίου δεν αναμένεται να αλλάξει τον σχηματισμό της ομάδας του και θα παραταχθεί με 4-4-2, όπως και στην πρώτη αναμέτρηση.

Μπήκε φουριόζα κόντρα στον Ατρόμητο, έχασε μία καλή ευκαιρία με τον Κάλμαρ, αλλά για ακόμα μία φορά αμυντικά τα έκανε… θάλασσα. Σε μία αντεπιθέσεις που δέχθηκε, έγινε και το εις βάρος της 1-0 μόλις στο 20’, ωστόσο είχε καλή αντίδραση και ισοφάρισε με τον εξαιρετικό, Βίντα, που είχε μπει αλλαγή λίγα λεπτά νωρίτερα. Παρ’ όλα αυτά, η άμυνά της πήρε και πάλι κάτω από τη βάση, αφού στο 43’ έγινε το 1-2 από μία απλή σέντρα από τα δεξιά. Στο πρωτάθλημα συνέχισε την καλή της πορεία, αφού νίκησε με το εντυπωσιακό 5-1 την Ποχρόνιε. Έκανε λόγο για επίθεση και συνεχές πρέσινγκ, ο προπονητής της ομάδας, δίνοντας το στίγμα της αναμέτρησης.