AΙΚ Στοκχόλμης – Μάριμπορ

Ρεβάνς για το δεύτερο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ.
aik maribor

Μάλλον ευχαριστημένη πρέπει να είναι η ΑΙΚ Στοκχόλμης με την ήττα 2-1 την περασμένη εβδομάδα στη Σλοβενία. Οι Σουηδοί βρέθηκαν πίσω στο σκορ μόλις στο 6′, όμως κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 28′. Μετά από δέκα λεπτά, όμως, οι γηπεδούχοι πήραν ξανά το προβάδισμα και στην επανάληψη το σκορ θα μπορούσε να είναι μεγαλύτερο αν ο γκολκίπερ Λινέρ δεν ήταν σε καλή μέρα και οι Σλοβένοι όχι τόσο άστοχοι. Έτσι, η ομάδα του Νόρλινγκ διατήρησε ζωντανές τις ελπίδες της για πρόκριση στην επόμενη φάση. Στο πρωτάθλημα την περασμένη αγωνιστική πέρασε με 2-0 από την έδρα της Σίριους και έπιασε κορυφή μαζί με τη Μάλμε που… στραβοπάτησε. Στα αγωνιστικά, δεν έχουν αναφερθεί προβλήματα, ενώ δεν αναμένονται αλλαγές στη βασική ενδεκάδα σε σχέση με το πρώτο παιχνίδι.

Από τη μεριά της, η Μάριμπορ μετά το 2-1 στο πρώτο ματς έκανε ένα βήμα για την πρόκρισή της στην επόμενη φάση των προκριματικών του Τσάμπιονς Λιγκ. Παρ’ όλα αυτά, οι Σλοβένοι θα μπορούσαν να έχουν πάρει σκορ μεγαλύτερης ασφάλειας αν δεν ήταν απελπιστικά άστοχοι στο δεύτερο ημίχρονο. Τώρα, θα πάνε στη σουηδική πρωτεύουσα με στόχο να διασφαλίσουν τα κεκτημένα, δηλ. είτε να μη δεχτούν γκολ, είτε να πετύχουν οι ίδιοι για να δυσκολέψουν αρκετά τους γηπεδούχους. Στο πρωτάθλημα, η ομάδα του Μίλανιτς έμεινε στο 0-0 εντός έδρας απέναντι στην Ολίμπιγια και σε τρεις αγώνες μετράει μόλις δύο πόντους. Στο αγωνιστικό σκέλος, εκτός παραμένουν οι επιθετικοί Ζάχοβιτς και Μπάιντε, ο μέσος Ντερβίσεβιτς και ο μπακ Κόλμανιτς λόγω τραυματισμού.