AΠΟΕΛ – Σουτιέσκα

Τελειώνει τη... δουλειά απόψε η κυπριακή ομάδα.
sutjeska apoel

Με απόλυτη επιτυχία στέφθηκε το πρώτο επίσημο ματς της φετινής σεζόν για τον ΑΠΟΕΛ, ο οποίος έφυγε με το πολύτιμο 1-0 από την έδρα της Σουτιέσκα. Στην αρχή του παιχνιδιού, η κυπριακή ομάδα δέχτηκε πίεση, όμως στη συνέχεια ισορρόπησε και κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο 42′ μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ντε Βινσέντι. Στην επανάληψη, όπως ήταν λογικό, η ομάδα του Τραμετσάνι βρέθηκε σε θέση άμυνας και κράτησε το αποτέλεσμα μέχρι το τέλος. Κομβικό σημείο ήταν η απώλεια πέναλτι από πλευράς γηπεδούχων στο 69′! Για σήμερα δεν αναμένονται αλλαγές στο αρχικό σχήμα σε σχέση με το πρώτο ματς, όμως παίζεται μια θέση στην αρχική ενδεκάδα ανάμεσα στους Χελένιους και Πάβλοβιτς. Δεν έχουν αναφερθεί νέα αγωνιστικά προβλήματα.

H Σουτιέσκα, από τη μεριά της, ίσως και να μην άξιζε τελικά την ήττα στο πρώτο ματς. Ξεκίνησε πολύ δυνατά το παιχνίδι, πίεσε τον ΑΠΟΕΛ και εκεί που πίστευε ότι θα μπορούσε να σκοράρει δέχτηκε το γκολ στο 42′ με πέναλτι. Στην επανάληψη μπήκε ξανά με την επιθυμία για να πετύχει κάποιο τέρμα, όμως έπεσε πάνω στον γκολκίπερ Μπέλετς, ενώ στο 69′ έχασε και πέναλτι, σημάδι πως δεν ήταν η μέρα της. Πλέον, οι πιθανότητες δεν είναι με το μέρος της ομάδας του Ρακόγιεβιτς, όμως αυτό δεν σημαίνει πως δε θα πάει σήμερα στη Λευκωσία για να προσπαθήσει σκληρά. Δεν έχει δικαίωμα συμμετοχής ο νεοαποκτηθείς μέσος Πέτροβιτς που δεν έχει δηλωθεί στην ευρωπαίκή λίστα.