Σάμροκ Ρόβερς – Απόλλων Λεμεσού

Πιο έτοιμοι οι Ιρλανδοί, έχουν ψυχολογία και περισσότερα παιχνίδια στα πόδια τους.

Η Σάμροκ Ρόβερς θεωρούνταν το αουτσάιντερ στον προηγούμενο προκριματικό γύρο κόντρα στη νορβηγική Μπραν, όμως με δύο πολύ καλές εμφανίσεις (1 νίκη, 1 ισοπαλία), κατάφερε να πάρει την πολυπόθητη πρόκριση. Στη συνέχεια ήρθε η αναμέτρηση με τη Γιου Σι Ντι για το πρωτάθλημα, με την Σάμροκ να ξεσπάει και να διαλύει την αντίπαλό της με 7-0. Το σκορ στο ημίχρονο ήταν 4-0 με τη Σάμροκ να συνεχίζει δυναμικά και στην επανάληψη και να πετυχαίνει ακόμα τρία τέρματα για να γράψει το τελικό 7-0. Μετά από 25 αγωνιστικές στο πρωτάθλημα, βρίσκεται στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα, στο -5 από την πρωτοπόρο Νταντάλκ.

Πανάξια πήρε την πρόκριση και ο Απόλλων Λεμεσού, μετά τις δύο νίκες επί της λιθουανικής Ζαλγκίρις. Έφυγε με το διπλό από τη Λιθουανία μετά το 0-2 και στην ουσία είχε σημαντικό προβάδισμα για την πρόκριση.  Στην Κύπρο ο Απόλλων ήταν πολύ ανώτερος, δεν συνάντησε καμία αντίσταση κι επικράτησε άνετα με 4-0, πανηγυρίζοντας την πρόκριση στην επόμενη φάση. Δείχνουν σε πολύ καλή κατάσταση οι Κύπριοι, οι οποίοι όμως δεν έχουν παιχνίδια στα πόδια τους και ξέρουν πως η Σάμροκ είναι καλή ομάδα κι έχει τον πρώτο λόγο απόψε. Ο τεχνικός της ομάδας πάντως δήλωσε πως οι παίκτες του θα πρέπει να προσπαθήσουν περισσότερο απόψε αν θέλουν να πάρουν κάτι θετικό στην έδρα των Ιρλανδών.