Ντουνάισκα Στρέντα – Ατρόμητος

Το πρώτο βήμα για την πρόκριση θέλει να κάνει ο Ατρόμητος.

Την έκπληξη έκανε στον πρώτο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ η Ντουνάισκα Στρέντα, αποκλείοντας τη θεωρητικά ανώτερη Κρακόβια. Οι δευτεραθλητές Σλοβακίας έφεραν 1-1 εντός έδρας και παρά το γεγονός ότι αυτό το σκορ τους περιόριζε, στην Πολωνία πήραν όμως την ισοπαλία με 2-2 στην παράταση και προκρίθηκαν. Βρέθηκαν νωρίς πίσω στο σκορ, όμως στο 47′ ισοφάρισαν και έστειλαν το ματς στην παράταση. Εκεί προηγήθηκαν στο 94′ και ισοφαρίστηκαν στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, όμως αυτό δεν του στέρησε την πρόκριση. Με το δεξί μπήκαν και στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος, όπου επικράτησαν με 1-2 εκτός έδρας επί της Ζλάτε  Μοράβτσε και μάλιστα με ανατροπή. Σήμερα, η ομάδα του Πίτερ Χιμπάλα έχει μπροστά της ακόμα έναν δύσκολο αγώνα όμως θα κάνει τα πάντα για να πάρει το θετικό αποτέλεσμα. Δεν έχουν αναφερθεί προβλήματα στην αποστολή των γηπεδούχων.

Ο Ατρόμητος κέρδισε για άλλη μία χρονιά το εισιτήριο για την προκριματική φάση του Γιουρόπα Λιγκ, αυτή τη φορά τερματίζοντας στην 4η θέση του πρωταθλήματος. Στον πάγκο πλέον βρίσκεται ο Γιάννης Αναστασίου, ο οποίος θα προσπαθήσει να διατηρήσει τα κεκτημένα. Στα φιλικά προετοιμασίας, οι Περιστεριώτες δεν έδειξαν καλό πρόσωπο γνωρίζοντας την ήττα στα τρία από τα τέσσερα. Μάλιστα, στην πρόβα τζενεράλε ενόψει Γιουρόπα Λιγκ απέναντι στον Άρη το πρόβλημα στο μεσοεπιθετικό κομμάτι ήταν εμφανες. Αμφίβολος για σήμερα είναι ο φορ Βέλλιος, ο οποίος είχε ίωση τις τελευταίες μέρες.