Λέγκια Βαρσοβίας – Κόλετζ Γιουρόπα

Απογοητευτική στο πρώτο ματς η Λέγκια θέλει σήμερα να τελειώσει τη δουλειά.
legia europa

Απογοητευτική (το λιγότερο) ήταν η Λέγκια Βαρσοβίας στο πρώτο ματς στο Γιβραλτάρ, το οποίο ήταν παράλληλα και το πρώτο επίσημο στη σεζόν. Οι Πολωνοί έμειναν στο 0-0 απέναντι στην πολύ πιο αδύναμνη αντίπαλό τους και μάλιστα στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ήταν συντριπτικά καλύτεροι, δημιουργώντας 8 τελικές έναντι μόλις μία των φιλοξενούμενων. Η ομάδα του Βούκοβιτς βελτιώθηκε αρκετά στην επανάληψη, όμως δεν μπόρεσε τελικά να φτάσει στη νίκη. Αυτό είναι κάτι που θέλει να πετύχει απόψε και σίγουρα υπάρχουν όλες οι προϋποθέσεις για κάτι τέτοιο. Σε περίπτωση, πάντως, που δεν τα καταφέρει, η έκπληξη θα είναι τεράστια και λογικά θα φέρει εξελίξεις. Στα αγωνιστικά, εκτός παραμένουν ο μέσος Καφού και ο φορ Σανόγκο, ενώ αμφίβολοι είναι οι αμυντικοί Ρότσα και Ομπράντοβιτς.

Από την άλλη μεριά, η Κόλετζ Γιουρόπα αποτέλεσε μία από τις εκπλήξεις των πρώτων παιχνιδιών, αφού με το 0-0 που απέσπασε απέναντι στη Λέγκια έδωσε παράταση στις λιγοστές -παρ’ όλα αυτά- ελπίδες πρόκρισης που έχει. Η ομάδα από το Γιβραλτάρ, μάλιστα, ήταν αρκετά καλύτερη από την αντίπαλό της στο πρώτο ημίχρονο και ίσως θα μπορούσε να σκοράρει ένα τέρμα που θα έκανε δύσκολη τη ζωή των Πολωνών απόψε. Όπως και να ΄χει, οι φιλοξενούμενοι έρχονται στο αποψινό ματς χωρίς άγχος και σε περίπτωση που προκριθούν, η έκπληξη θα είναι τεράστια. Η ομάδα του Εσκομπάρ θα κατέβει με αμυντικούς προσανατολισμούς και θα προσπαθήσει να… χτυπήσει στις αντεπιθέσεις.