Φάλκενμπεργκ – Γκέτεμποργκ

Να συνεχίσει την ανοδική της πορεία θέλει απόψε η Γκέτεμποργκ κόντρα στη Φάλκενμπεργκ.
falkenberg goteborg

Βαριά ήττα με 6-2 από τη Χάμαρμπι γνώρισε η Φάλκενμπεργκ την περασμένη αγωνιστική, σε ένα παιχνίδι που θα θέλει γρήγορα να ξεχάσει. Η Χάμαρμπι ήταν καταιγιστική και το παιχνίδι στην ουσία είχε κριθεί από το πρώτο ημίχρονο, αφού μέσα σε ένα δεκάλεπτο είχε σκοράρει ήδη 3 γκολ. Όπως ήταν λογικό, η Φάλκενμπεργκ δεν μπόρεσε να βρει την δύναμη και να αντιδράσει, έτσι στο δεύτερο ημίχρονο ήρθαν άλλα τρία γκολ από την Χάμαρμπι για να δώσουν διαστάσεις θριάμβου στην επικράτησή της. Το μόνο που κατάφερε η Φάλκενμπεργκ ήταν να μειώσει σε 6-2 στα τελευταία λεπτά, που οι γηπεδούχοι είχαν χαλαρώσει. Απών απόψε ο τιμωρημένος Ότσεν που αποβλήθηκε την περασμένη αγωνιστική, ενώ εκτός για 8 εβδομάδες θα μείνει ο Μάτισες που υποβλήθηκε σε επέμβαση.

Ακόμα μία εντός έδρας νίκη για την Γκέτεμποργκ η οποία επικράτησε με 2-1 της Σούντσβαλ. Η ομάδα του Ασμπάγκι είχε τον απόλυτο έλεγχο σε όλη την διάρκεια του αγώνα και κατάφερε να προηγηθεί στο 25ο λεπτό με την κεφαλιά του Έρικσον και λίγο πριν την λήψη του ημιχρόνου διεύρυνε κι άλλο το προβάδισμά της με τον Καλισίρ. Συνέχισε να έχει την πρωτοβουλία και στο 2ο ημίχρονο αν και στο 68’ αστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι. Προς το τέλος του αγώνας ίσως ανησύχησε λίγο αφού η Σούντσβαλ πίεσε και κατάφερε να μειώσει απλά σε 2-1 που ήταν και το τελικό σκορ. Πλέον η ομάδα έπιασε 4άδα και έχει στόχο να ανέβει ακόμα ψηλότερα.