Μόλντε – Μπραν

Σημαντική αναμέτρηση για την πρώτη τριάδα του πρωταθλήματος.
tb

Από το εντυπωσιακό 4-0 στην έδρα της Στρομγκόντσετ για το Κύπελλο Νορβηγίας προέρχεται η Μόλντε, η οποία δεν άφησε κανένα περιθώριο στους γηπεδούχους και παρέμεινε έτσι στην κορυφή της βαθμολογίας. Οι φιλοξενούμενοι είχαν πετύχει ήδη τρία γκολ μέχρι το πρώτο ημίωρο, οπότε τίποτα δεν μπόρεσε να αμφισβητήσει την έκβαση του παιχνιδιού. Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε και απλά στην επανάληψη η ομάδα του Έρλινγκ Μόε πέτυχε άλλο ένα γκολ. Τώρα βρίσκεται στο +3 από τη δεύτερη Οντ, έχοντας όμως δύο ματς περισσότερα. Η σημερινή αναμέτρηση είναι αρκετά σημαντική αφού αντιμετωπίζει μία ομάδα η οποία έχει ευρωπαϊκές βλέψεις και θεωρητικά αναμένεται να τη δυσκολέψει. Στα αγωνιστικά, τραυματίες είναι ο γκολκίπερ Αντρέας Λίντε και ο φορ Άιρικ Ούλαντ Άντερσενμ, ενώ αμφίβολοι είναι οι αμυντικοί  Κρίστοφερ Χάραλσαϊντ και Μάρτιν Μπιέρνμπακ.

Από την άλλη μεριά, η Μπραν υπέστη βαριά ήττα με 4-0 στην έδρα της Ράνχαϊμ για τους “16” του Κυπέλλου Νορβηγίας, πραγματοποιώντας τις πραγματικά τραγικό ματς. Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 20′, στη συνέχεια προσπάθησαν να το φέρουν στα ίσα όμως μέχρι τέλος του ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι. Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί και με τρία γκολ στο πρώτο εικοσάλεπτο πραγματοποίησαν υγιεινό περίπατο. Στο πρωτάθλημα, η ομάδα του Λαρς Άρνε Νίλσεν επικράτησε με 1-0 επί της Λίλεστρομ και πλησίασε την πρώτη τριάδα στο -2, έχοντας όμως και δύο ματς περισσότερα. σήμερα έχει πολύ δύσκολη αποστολή στην έδρα της πρωτοπόρου και θα πρέπει να… ματώσει αν θέλει να πάρει κάτι θετικό. Στο αγωνιστικό σκέλος, δεν υπάρχουν περαιτέρω προβλήματα.