Κολομβία – Χιλή

Η πιο αμφίρροπη αναμέτρηση των προημιτελικών είναι γεγονός.

Το πόσο καλή ομάδα είναι φετινή Κολομβία, φάνηκε όχι μόνο από το αποτέλεσμα της πρώτης αγωνιστικής κόντρα στην Αργεντινή, αλλά και στο τελευταίο ματς κόντρα στην Παραγουάη. Παρά το γεγονός ότι δεν είχε κάποιο βαθμολογικό κίνητρο και σοφά πράττοντας θέλησε να ξεκουράσει κάποιες βασικές μονάδες εν όψει της πολύ δύσκολης συνέχειας, κατάφερε να πετύχει τρίτη συνεχόμενη νίκη, αυτή τη φορά με 1-0. Οι Παραγουανοί άρχισαν πιο δυναμικά στο ματς, αφού το κίνητρο ήταν με τη δική τους πλευρά, αλλά στο 31’ με δράστη τον Κουέγιαρ, οι Κολομβιανοί κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα. Στη συνέχεια μπόρεσε να κρατήσει το υπέρ της σκορ μέχρι τέλος, κάνοντας με αυτόν τον τρόπο και μία μίνι επίδειξη ισχύος. Στα τελευταία 14 ματς, έχει 11 νίκες και μόλις 1 ήττα. Δεν υπάρχει κάποιο αγωνιστικό πρόβλημα, εκτός φυσικά από τον Μουριέλ που έχει τεθεί νοκ-άουτ από την πρώτη αγωνιστική. Δεν έχει δεχθεί γκολ στη διοργάνωση.

Τελευταία αγωνιστική κόντρα στην Ουρουγουάη για τη Χιλή και έπειτα από ένα πρώτο ημίχρονο, που ήταν καλύτερη και είχε τις ευκαιρίες και ένα ισορροπημένο δεύτερο, μία αδράνεια στο τελευταίο δεκάλεπτο του ματς, της κόστισε το αρνητικό αποτέλεσμα. Τελικό σκορ, ήττα με 1-0 και τελικά τερμάτισε 2η, πέφτοντας πάνω στην Κολομβία, αντί για το Περού, που ήταν ο άλλος υποψήφιος αντίπαλος. Ο προπονητής της ομάδας, Ρουέδα, έβαλε σε δεύτερη μοίρα το αποτέλεσμα, αφού με την απόφασή του να ξεκουράσει ποδοσφαιριστές, επέλεξε το δρόμο της χαλάρωσης μερικών ποδοσφαιριστών από τα συνεχόμενα ματς. Πολύ καλό νέο η κατάσταση του Αλέξις Σάντσες, αφού είναι ενδεικτικό ότι αναδείχθηκε ο κορυφαίος παίκτης της διοργάνωσης για τη φάση των ομίλων.