Τρινιντάντ και Τομπάγκο – Γουιάνα

Τρίτη αγωνιστική για τον 4ο όμιλο του Gold Cup.

Δεν είχε καμία πιθανότητα να βάλει δύσκολα στις ΗΠΑ το Τρινιντάντ και αυτό που λεγόταν στη θεωρία, αποδείχθηκε και στην πράξη. Βαριά ήττα με 6-0, αλλά με πλήρη κατάρρευση, καθώς όλα τα γκολ τα δέχθηκε από το 41’ και μετά. Συγκεκριμένα, τότε έγινε το 1-0 με σκόρερ τον Λονγκ και στο διάστημα από το 66’ έως το 78’ δέχθηκε τέσσερα τέρματα. Στις καθυστερήσεις διαμορφώθηκε και το τελικό σκορ με 6-0. Για θέμα νοοτροπίας έκανε λόγο ο προπονητής της ομάδας. Από τα 10 τελευταία ματς, τα 6 ολοκληρώθηκαν στο NG.

Ήταν η τέταρτη ομάδα του γκρουπ η Γουιάνα, αλλά παρά το γεγονός ότι υπάρχει μεγάλη διαφορά δυναμικότητας σε σχέση με τις άλλες, παρουσιάστηκε αρκετά ανταγωνιστική βάσει των συνθηκών. Μόλις στο 16’ έμεινε πίσω στο σκορ από τον Παναμά, αλλά ισοφάρισε με πέναλτι στο 33’, ωστόσο η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Από το 40’ μέχρι το 86’ δέχθηκε τρία γκολ και έγινε το 4-1 και απλά στις καθυστερήσεις πέτυχε και δεύτερο πέναλτι, μειώνοντας στο… τιμητικό 4-2. Σε σχέση με το Τρινιντάντ, η Γουιάνα παρουσιάζεται πιο ανταγωνιστική στα παιχνίδια της.