Παναμάς – ΗΠΑ

Εξαιρετικό το ξεκίνημα του Παναμά, ο οποίος στην πρεμιέρα επικράτησε με 2-0 επί του Τρινιντάντ και συνέχισε με ακόμα μία νίκη, αυτή τη φορά με 2-4 κόντρα στη Γουινέα. Ουσιαστικά έχει κλειδώσει την πρόκρισή του στην επόμενη φάση, απλώς το αποψινό παιχνίδι θα ξεκαθαρίσει ποια ομάδα προκρίνεται ως πρώτη και ποια ως δεύτερη από τον όμιλο. Ο Παναμάς κόντρα στη Γουινέα ήταν πολύ καλός, είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού σχεδόν σε όλο το 90λεπτο και φυσιολογικά ήρθε η νίκη με 2-4. Οι Παναμέζοι πήραν το προβάδισμα μόλις στο 16’, ενώ στο 33’ ισοφαρίστηκαν. Λίγο πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια, ο Παναμάς πήρε εκ νέου το προβάδισμα με 1-2 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Στην επανάληψη με ένα γρήγορο γκολ πήρε διαφορά 2 τερμάτων για να γίνει το 1-4 στο 86’. Το μόνο που κατάφερε η Γουινέα ήταν να ισοφαρίσει στις καθυστερήσεις με πέναλτι. Θέλουν πολύ την νίκη και την πρωτιά απόψε οι παίκτες του Παναμά κι έρχονται με ανεβασμένη ψυχολογία μετά τις δύο κολλητές νίκες στον όμιλο.

Ασταμάτητη η Αμερική στο ξεκίνημά της, έχει σκοράρει 10 τέρματα σε μόλις 2 παιχνίδια και δείχνει από το καλημέρα τα δόντια της και τις άγριες διαθέσεις της. 4-0 στην πρεμιέρα κόντρα στο Γουινέα για να ακολουθήσει το 6-0 κόντρα στο απογοητευτικό Τρινιντάντ. Οι παίκτες του Μπερχόλτερ στο ημίχρονο προηγούνταν μόλις με 1-0 για να έρθουν 5 ακόμα τέρματα στο 2ο και να διαμορφώσουν το τελικό 6-0. Καταιγιστικές οι ΗΠΑ, που δείχνουν πανέτοιμες για να υπερασπιστούν τον τίτλο τους. Μέχρι στιγμής διαθέτουν φυσικά την καλύτερη επίθεση στη διοργάνωση, ενώ είναι η μοναδική ομάδα που έχει καταφέρει να διατηρήσει ανέπαφη την εστία της. Αν προκριθεί ως πρώτη από τον όμιλο θα τεθεί αντιμέτωπη με την έκπληξη του θεσμού, Κουρακάο.