Κροατία U21 – Αγγλία U21

To ματς της... παρηγοριάς για την αποφυγή της τελευταίας θέσης.
croatiau englandu

Μπορεί να ήταν πολύ καλύτερη από το ματς της πρεμιέρας (ήττα 4-1 από Ρουμανία) κόντρα στη Γαλλία την περασμένη αγωνιστική, όμως τελικά η Κροατία U21 δεν απέφυγε την ήττα με 1-0. Καθοριστικό ρόλο για την έκβαση του αγώνα έπαιξε το γεγονός ότι δέχτηκε το γκολ μόλις στο 8′ και από εκεί και πέρα δεν κατόρθωσε να μετατρέψει καμιά ευκαιρία που δημούργησε σε κάποιο τέρμα. Έτσι, η ομάδα του Γκράτσαν αποκλείστηκε από τη συνέχεια της διοργάνωσης και απόψε παίζει απλά για το γόητρό της και με σκοπό να μην τερματήσει στην τελευταία θέση. Στα αγωνιστικά, τιμωρημένος είναι ο φορ Γιακόλις, ενώ επιστρέφει ο αμυντικός Μπένκοβιτς. Δεν αποκλείονται οι αλλαγές στη βασική ενδεκάδα των Κροατών.

Μετά από ένα καταπληκτικό παιχνίδι, κυρίως στο δεύτερι ημίχρονο, η Αγγλία U21 ηττήθηκε από τη Ρουμανία με 2-4! Όλα τα γκολ μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο τελευταίο τέταρτο της αναμέτρησης, χαρίζοντας ανεπανάληπτες στιγμές σε όσους την παρακολούθησαν. Έτσι, αυτή ήταν η δεύτερη ήττα για την ομάδα του Μπούθροϊντ μετά από το 1-2 από τη Γαλλία στην πρεμιέρα, κάτι που σημαίνει ότι αποκλείονται από τη συνέχεια της διοργάνωσης. Η απογοήτευση στο στρατόπεδο των Άγγλων είναι μεγάλη, αφού υπήρχε προσδοκία για πρόκριση τουλάχιστον στα ημιτελικά. Στο αγωνιστικό μέρος, εκτός θα μείνει ο φορ Σενεσιόν που τραυματίστηκε στο προηγούμενο, ενώ επιστρέφει ο μέσος Τσάουντρι που εξέτισε.