Βίκινγκ – Μπόντο Γκλιμτ

Δυνατή μάχη στη Νορβηγία για μία θέση στην πρώτη τριάδα του βαθμολογικού πίνακα.
viking bodo glimt

Τρεις σερί νίκες μετράει η ομάδα της Βίκινγκ σε πρωτάθλημα και κύπελλο, με τελευταία την νίκη της επί της Σάντνες με 1-2. Πολύ πιο άνετη ήταν η επικράτησή της απ’ ότι μαρτυράει το τελικό σκορ, αφού σε κανένα σημείο του αγώνα δεν κινδύνεψε ιδιαίτερα και διατήρησε τον έλεγχο σε όλη την διάρκεια του 90λέπτου. Εκτός έδρας νίκη πέτυχε και την περασμένη αγωνιστική κόντρα στη Λίλστρομ, η οποία της έδωσε ψυχολογική ώθηση ενόψει της συνέχειας. Πλέον η Βίκινγκ βρίσκεται στην 6η θέση της βαθμολογίας, μόλις μία νίκη μακριά από την είσοδό της στην τριάδα. Αξίζει να σημειωθεί πως φέτος στο πρωτάθλημα η Βίκινγκ παραμένει αήττητη με ρεκόρ 3-1-0, ενώ και η παράδοσή της κόντρα στην Μπόντο Γκλιμτ είναι εξαιρετικά καλή, αφού στα 4 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια η Βίκινγκ έκανε μόνο νίκες.

Πιο ξεκούραστη έρχεται η Μπόντο Γκλιμτ απόψε, αφού μεσοβδόμαδα δεν είχε παιχνίδι για το κύπελλο. Την περασμένη αγωνιστική επικράτησε με 2-0 της Στρομσγκόντσετ, σε ένα παιχνίδι που έλεγξε από το πρώτο λεπτό. Ωστόσο δυσκολεύτηκε απίστευτα στο σκοράρισμα, καθώς ο τερματοφύλακας της Στρομσγκόντσετ ήταν σε εξαιρετική μέρα και σταμάτησε αρκετές προσπάθειες των παικτών της Μπόντο Γκλιμτ. Εν τέλει στο δεύτερο ημίχρονο η Μπόντο κατάφερε να προηγηθεί, ενώ λίγο μετά το γκολ ένα τραγικό λάθος της άμυνας έφερε το αυτογκόλ και τελικό 2-0 υπέρ της Μπόντο. Στα αγωνιστικά, τραυματίας παραμένει ο μέσος Μπόμπεργκ.