Αγγλία U21 – Ρουμανία U21

Δεύτερη αγωνιστική για τον 3ο όμιλο του Euro U19 και το ματς της Αγγλίας με τη Ρουμανία αναμένεται να κρίνει πολλά.
englandu romaniau

Εκπληκτικό το ματς κόντρα στη Γαλλία, αλλά η Αγγλία την πάτησε και υπέστη μια οδυνηρή ήττα, που μπορεί τελικά να αποδειχθεί καθοριστική. Στο πρώτο ημίχρονο ήταν καλύτερη, αλλά από του πουθενά η Γαλλία στο 25’ κέρδισε πέναλτι, το οποίο όμως απέκρουσε ο Χέντερσον. Οι Άγγλοι είχαν ευκαιρίες και δοκάρι. Ίδιο μοτίβο στο δεύτερο ημίχρονο και στο 54’ ο Φόντεν με εκπληκτικό τέρμα άνοιξε το σκορ. Στο 63’ ο Τσουντουρί είδε την κόκκινη κάρτα αφήνοντας την Αγγλία με 10 παίκτες, αλλά ούτε το δεύτερο πέναλτι (66’) για τη Γαλλία δεν κατέληξε στα δίχτυα. Στη συνέχεια η Γαλλία «πάτησε» την Αγγλία και όχι απλά ισοφάρισε στο 89’, αλλά στο 95’ με αυτογκόλ του Μπισάκα διαμόρφωσε το 2-1. Έτσι, η Αγγλία, που είναι από τα φαβορί, μάλλον πρέπει να ελπίζει μόνο να βγει καλύτερη 2η στους τρεις ομίλους, αφού η Γαλλία δύσκολα θα χάσει την πρωτιά.

Μία αμφίρροπη αναμέτρηση κόντρα στην Κροατία, την έκανε να φανεί πολύ εύκολη κι αυτό ήταν το πραγματικά εντυπωσιακό για τη Ρουμανία. Μόλις στο 14’ της αναμέτρηση είχε προλάβει να διαμορφώσει το 2-0, με την Κροατία να της βάζει ένα προσωρινό φρένο, όταν στο 18’ μείωσε σε 2-1. Αυτό άγχωσε αρχικά τους Ρουμάνους, αλλά το γεγονός ότι είναι ανώτερη ομάδα αποδείχθηκε. Στο 66’ έγραψε το 3-1 και στις καθυστερήσεις πέτυχε και το 4-1, σκορ που δεν της έδωσε μόνο το τρίποντο της νίκης, αλλά και έναν υπέροχο συντελεστή τερμάτων, που εκτός απροόπτου θα παίξει ρόλο στο τουρνουά. Κατόπιν τούτου, παρά το γεγονός ότι ήταν το μεγάλο αουτσάιντερ σε αυτό τον όμιλο, έχει κάθε δικαίωμα να ελπίζει σε πρόκριση στην επόμενη φάση, με το ματς κόντρα στην Αγγλία να κρίνει πάρα πολλά.