Ουρουγουάη – Ιαπωνία

Ευκαιρία να καθαρίσει την πρόκριση από το δεύτερη αγωνιστική έχει η Ουρουγουάη.
uruguay japan

Εκτός από το ότι γενικότερα η πορεία αυτής της φουρνιάς της Ουρουγουάης χαρακτηρίζεται από σταθερότητα, στην προκειμένη περίπτωση αυτού του χρονικού διαστήματος, οι «σελέστε» είναι σε εξαιρετική κατάσταση, που φάνηκε στην αναμέτρηση με τον Ισημερινό. Σάρωσε με την παρουσία της στον αγωνιστικό χώρο, καθώς μόλις στο 6’ κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Λοντέιρο και το ματς κλείδωσε ουσιαστικά, όταν στο 24’ ο Κιντέρος άφησε τον Ισημερινό με 10 παίκτες. Στο 33’ ο Καβάνι, αφού είχε χάσει αρκετές ευκαιρίες σκόραρε για το 2-0 και στο 44’ ο Σουάρες διαμόρφωσε το 3-0 πριν από το ημίχρονο. Το αποτέλεσμα διαμορφώθηκε στο 78’ με ένα απίθανο αυτογκόλ του Μίνα. Τώρα καλείται να εκμεταλλευθεί τη… φόρα που έχει πάρει και επικρατήσει των πιτσιρικάδων της Ιαπωνίας, ώστε να εξασφαλίσει την πρόκρισή της.

Η αλήθεια είναι ότι η απόφαση της Ιαπωνίας να παίξει με την ομάδα που προορίζει για τους Ολυμπιακούς Αγώνες, δηλαδή την Κ23, έχει ταράξει έναν θεωρητικά ισορροπημένο όμιλο. Το γεγονός ότι η δυναμικότητά της δεν έχει καμία σχέση με το πραγματικό επίπεδο μιας εθνικής Ιαπωνίας αποδείχθηκε στο ματς με τη Χιλή. Ηττήθηκε φυσιολογικά με 4-0 και παρουσιάστηκε ανταγωνιστική μόνο στο πρώτο ημίχρονο. Στο 41’ κατάφερε να διασπάσει την άμυνά της η Χιλή, ανοίγοντας λογαριασμό με τον Πούλγκαρ και στο 54’ εξασφάλισε τη νίκη με γκολ του Βάργκας. Διαστάσεις θριάμβου έδωσαν οι Σάντσες (82’) και Βάργκας (83’). Συλλέγει εμπειρίες, αλλά στην πραγματικότητα δεν μπορεί να ανταγωνιστεί ούτε τη Χιλή, ούτε την Ουρουγουάη.