Γερμανία U21 – Σερβία U21

Δεύτερη αγωνιστική για τον 2ο όμιλο του Euro U21.
germany serbia

Ήταν το φαβορί και χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα απέδειξε την ανωτερότητά της κόντρα στη Δανία, επικρατώντας με σκορ 3-1. Παρά το γεγονός ότι πίεζε από την αρχή και είχε ευκαιρίες για να ανοίξει πολύ νωρίς το σκορ, αυτό το έκανε τελικά στο 28’ με τέρμα του Ρίχτερ. Ο ίδιος παίκτης με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου διαμόρφωσε και το 2-0 και στο 63’ άρχισε το σκορ να παίρνει διαστάσεις θριάμβου, με τους Γερμανούς να πετυχαίνουν το τρίτο τους γκολ. Οι Δανοί απλά μείωσαν με πέναλτι προς το τέλος του αγώνα. Έτσι, λοιπόν, έχει κάνει το πρώτο βήμα για την πρόκριση στον ημιτελικό. Υπενθυμίζεται ότι η Γερμανία είναι το πρώτο φαβορί, αφού είναι και η ομάδα που κατέκτησε και το προηγούμενο Euro.

Με δεδομένο ότι το δεύτερο παιχνίδι είναι κόντρα στη Γερμανία, το μεγάλο φαβορί δηλαδή, η Σερβία ήξερε ότι η πρεμιέρα με την Αυστρία ήταν κάτι σαν τελικός. Ωστόσο, ήταν κατώτερη των περιστάσεων και υπέστη την ήττα με σκορ 2-0. Ήταν χειρότερη από την Αυστρία, τη γλίτωσε στα πρώτα 20 λεπτά, αλλά δεν απέφυγε την παραβίαση της εστίας της στο πρώτο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 37’. Στο 75’ έμεινε με 10 παίκτες και τελικά στο 78’ διαμορφώθηκε το τελικό 2-0.