Κούβα – Μαρτινίκα

Δεύτερη αγωνιστική στον 1ο όμιλο του Gold Cup, με την Κούβα να αντιμετωπίζει τη Μαρτινίκα.
Cuba Martinique

Η Κούβα βρήκε απέναντί της το Μεξικό, που είναι το φαβορί της διοργάνωσης, και όχι μόνο ηττήθηκε, αλλά διασύρθηκε με τη λέξη να είναι ίσως και… light. Στο ημίχρονο ήταν πίσω στο σκορ με 4-0 και σε ολόκληρο το 90λεπτο δημιούργησε μόλις μία ευκαιρία. Ως στόχο έχει βάλει την πρόκριση της στην επόμενη φάση, αλλά με τέτοιες εμφανίσεις δεν μπορεί να ελπίζει σε τίποτα. Μάλιστα, αυτό το εύρος της ήττας, της προκαλεί και προβλήματα στον συντελεστή τερμάτων. Συν τοις άλλοις, ο αρχηγός της ομάδας, Σάντα Κρουζ, δεν μπορεί να αγωνιστεί, αφού δεν μπορεί να του χορηγηθεί βίζα.

Βαριά ήττα για τη Μαρτινίκα από τον Καναδά, η οποία ίσως να μην αντικατοπτρίζει και την εικόνα της αναμέτρησης. Παρά το γεγονός ότι είχε περισσότερες τελικές προσπάθειες από τον Καναδά, ηττήθηκε με 4-0. Δέχθηκε το πρώτο και το τρίτο γκολ με παιδικό τρόπο, που δείχνει και το πραγματικό επίπεδο της ομάδας. Ωστόσο, στο πρώτο ημίχρονο, παρά το γκολ που δέχθηκε ήταν ανταγωνιστική, μένοντας μόλις στο 1-0. Ήταν εξ αρχής πολύ δύσκολη η όποια συζήτηση για πρόκριση και τώρα είναι σχεδόν απίθανο αυτό το σενάριο, αφού σίγουρα πρέπει να νικήσει την Κούβα και κατόπιν να πάρει κάτι από το ματς με το πανίσχυρο Μεξικό.