Δανία Κ21 – Αυστρία Κ21

Με φόρα και ψυχολογία έρχονται απόψε οι Αυστριακοί για το 2/2
denmark austria

Ποδαρικό με το αριστερό για τους Δανούς, οι οποίοι στην πρεμιέρα του ομίλου είχαν την ατυχία να κοντραριστούν με τους Γερμανούς. Οι Γερμανοί ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, είχαν τον έλεγχο και πήραν τελικά την νίκη με σχετική άνεση. Το μόνο που κατάφεραν οι Δανοί ήταν να μειώσουν στο 73’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σκοφ. Δεν ήταν ιδιαίτερα απειλητικοί οι Δανοί, σε αντίθεση με τους Γερμανούς που έβγαλα φάσεις και προσπάθειες προς την αντίπαλη εστία. Απόψε έχουν δύσκολο έργο κόντρα στους Αυστριακούς, οι οποίοι ξεκίνησαν ανέλπιστα καλά κόντρα στην υπερ-ταλαντούχα Σερβία και πλέον ισοβαθμούν στην πρώτη θέση με τους Γερμανούς.

Τρομερή νίκη στην πρεμιέρα για την Αυστρία που επικράτησε με 0-2 της Σερβίας που θεωρούνταν φαβορί στην αναμέτρηση. Οι Σέρβοι μπορεί να είχαν την κατοχή της μπάλας στο παιχνίδι, όμως δεν είχαν την ουσία. Στην τελική προσπάθεια ήταν εντελώς άστοχοι, καθώς καμία προσπάθειά τους δεν κατάφερε να καταλήξει προς την εστία των Αυστριακών. Οι παίκτες του κόουτς Γκρέγκοριτς μπήκαν παθιασμένοι στο παιχνίδι, έπαιξαν δυνατά και κατάφεραν να προηγηθούν στο 37ο λεπτό με το γκολ του Βολφ. Μπήκε δυνατά η Σερβία στην επανάληψη, όμως στο 74 ήρθε η αποβολή του Γιοβάνοβιτς και 4 λεπτά αργότερα η Σερβία έκανε το 0-2 που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ.