Φενέρμπαχτσε – Αναντόλου Εφές

Έκτη αναμέτρηση ανάμεσα στη Φενέρ και την Αναντόλου Εφές για τους τελικούς του τουρκικού πρωταθλήματος.
fener efes

Παίζει με όσες δυνάμεις και λύσεις της έχουν απομείνει η Φενέρ. Έχει εκτός τον Βέσελι, τον Λοβέρν και τον Γκριν και είναι φανερό ότι και ο Ντατόμε δεν είναι στο 100%. Μάλιστα, στο τελευταίο χτύπησε κιόλας, έχοντας προσωρινή απώλεια μνήμης. Μέσα σε όλα αυτά, μην ξεχνάμε και το τραγικό του Σλούκα, που έχασε τον πατέρα του, αλλά δεν διανοήθηκε να χάσει κάποιο ματς της σειράς. Στο πέμπτο παιχνίδι ξέμεινε από επιθετικές λύσεις στην 3η περίοδο, στην άμυνα ήταν μία ταχύτητα πίσω και με επιμέρους 27-10 έχασε ουσιαστικά το ματς. Τελικό σκορ 86-76 και πλέον το ματς στην έδρα της είναι δίχως αύριο, αφού σε περίπτωση ήττας χάνει τον τίτλο. Στους 22 πόντους σταμάτησε ο Σλούκας, στους 15 ο Ντίξον. Μόλις 13’ πρόλαβε να παίξει ο Ντατόμε.

Πλέον, δεν υπάρχουν ιδιαίτερα πλάνα. Η Αναντόλου Εφές ποντάρει στις περισσότερες δυνάμεις που φαίνεται να έχει και στο γεγονός ότι οι παίκτες της είναι σε πολύ καλύτερη κατάσταση. Παίζοντας ουσιαστικά με… 5,5 παίκτες, κατάφερε να επικρατήσει με 86-76, πραγματοποιώντας τρομερή εμφάνιση στην 3η περίοδο της αναμέτρησης. Ο Μερμάν (26π.) έπαιξε 39:48, ο Ντάνστον (19π.) 39:21, ο Λάρκιν (12π.) 36:30, ο Σιμόν (15π.) 34:37 και ο Μίσιτς (9π) 33:48, άρα όπως καταλαβαίνει κανείς ο Αταμάν δεν προχωρά σε κανένα ροτέισον και πάει μέχρι τέλους με αυτούς που έχει, ρισκάροντας έξτρα κόπωση από τη δεδομένη που υπάρχει λόγω των συνεχόμενων αναμετρήσεων. Πάντως δεν δείχνει επηρεασμένη, ούτε κουρασμένη. Με νίκη σήμερα ολοκληρώνει τη σειρά και στέφεται πρωταθλήτρια.