Μπαρτσελόνα – Ρεάλ Μαδρίτης

Τρίτη αναμέτρηση ανάμεσα στην Μπαρτσελόνα και τη Ρεάλ Μαδρίτης για τους τελικούς του ισπανικού πρωταθλήματος.
barca real

Ήταν μάλλον το πιθανότερο σενάριο να μην ξαναέχανε με κάτω τα χέρια όπως έκανε στο πρώτο ματς στη Μαδριτη κι αυτό επιβεβαίωσε η Μπαρτσελόνα. Ωστόσο, όχι μόνο έχασε το παιχνίδι και είναι τώρα πίσω με 2-0, αλλά η αυτοκτονία που έκανε, ήταν μία από τις μεγαλύτερες στα χρονικά του ευρωπαϊκού μπάσκετ. Βρέθηκε μπροστά στο σκορ ακόμα και με 8 πόντους στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, αλλά συνωμότησαν, ακόμα και η ίδια, ώστε η Ρεάλ να της πάρει τη νίκη μέσα από τα χέρια με 81-80 με τρίποντο του Κάρολ στην τελευταία φάση. Στα… σκουπίδια η εμφάνιση του Ερτέλ με 30 πόντους, μόλις σε 20 λεπτά συμμετοχής. Μοιραίος ο Κλαβέρ (12 π.) που έχασε μία κρίσιμη βολή, στους 12 σταμάτησε και ο Οριολά. Βοήθησε πολύ ο Πάνγκος στην τελευταία περίοδο. Πλέον, καλείται να συνέλθει ψυχολογικά από αυτό που έπαθε στο δεύτερο παιχνίδι.

Έχει υπάρξει σε πολύ καλύτερη κατάσταση σε αγωνιστικό επίπεδο, αλλά ό,τι κι αν συμβαίνει, κανείς δεν μπορεί να μην αναγνωρίσει το γεγονός ότι η Ρεάλ Μαδρίτης έχει αυτή τη στιγμή τον πιο «refuse to lose» χαρακτήρα σε όλη την Ευρώπη. Αυτό την οδήγησε στη νίκη επί της Μπαρτσελόνα στο δεύτερο παιχνίδι με 81-80 και έκανε το 2-0 στη σειρά, παίρνοντας πολύ μεγάλο ψυχολογικό πλεονέκτημα εν όψει του υπόλοιπου της σειράς. Σε όλη τη διάρκεια του ματς ήταν πίσω στο σκορ, στην 3η περίοδο ακόμα και με διψήφιο αριθμό πόντων, αφού δεν μπορούσε να βρει αμυντική λύση κόντρα στον Ερτέλ, ενώ ακόμα και στην 4η περίοδο που ισοφάρισε νωρίς, ξανάμεινε πίσω στο σκορ με 8-9 πόντους. Τελικά, με μια εκπληκτική αντεπίθεση που ολοκληρώθηκε με το τρίποντο του Κάρολ πήρε τη νίκη. Κορυφαίος ο Αμερικανός με 25 πόντους με 5/7 τρίποντα, ενώ κρίσιμος στο τέλος ο Γιουλ που πιστώνεται και την ασίστ στο τελευταίο νικητήριο σουτ, όπως και ο Ράντολφ που πέτυχε δύο τρίποντα στο τελευταίο δίλεπτο.